Mobil

Samsung Galaxy S7 Edge kamera testi: Sony IMX260 vs Samsung ISOCELL

Samsung Galaxy S7 modelleri iki farklı sensörler ile geliyor. Sony IMX260 ve Samsung ISOCELL fotoğraflar örnekleri.

Bildiğiniz gibi Samsung yeni amiral gemisi modellerinde iki farklı işlemci kullandı ve bu modelleri bölgelere göre satışa sunacak.  Bu bilinen bir gerçek ancak, şirketin kameralarında da iki farklı sensör kullandığını biliyor muydunuz?

 Galaxy S7’nin Amerika’da satışa sunulan modellerinde Snapdragon işlemciye yer verilirken, diğer ülkelerde Exynos işlemcili cihazlar satışa sunuluyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler cihazlar arasındaki tek farklılığın işlemci olmadığını ve kameralar arasında da farklılıklar olduğunu ortaya çıkardı.

Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge’in üzerinde düşük ışıkta dahi daha aydınlık ve net kareler sağlayan, bir akıllı telefonda ilk kez yer alan Çift Piksel (Dual Pixel) kamera bulunuyor. Daha geniş diyafram açıklığı ile aydınlık lens sunan devrimsel Çift Piksel teknolojisi ve daha büyük pikseller sayesinde kamerada, düşük ışık koşullarında bile çok daha hızlı perde (shutter) sürati ve çok daha isabetli otomatik odaklanma (autofocus) özelliği yer alıyor. Yeni kamera modu Motion Panorama, geleneksel panoramik fotoğraflara hareket katıyor, kullanıcılara sürükleyici bir görsel deneyim sunuyor.

 1457789001_s7apbig1.jpg

Şirket, Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge‘de hem kendi S5K2L1 ISOCELL birimini, hem de Sony tarafından özel yapılmış IMX260 sensörlerini kullanılıyor. Bu iki sensörlerin ikisi de 12 megapiksel çözünürlüğünde ve arasında çok farklılık bulunmadığı söyleniyor. Eğer bu gerçekse kullanıcılar fotoğraflarda herhangi bir değişiklik görmeyecek. Ancak gerçek kullanımda test yapıldığında aradaki farklılıklar ortaya çıkabilir.

İlginç olan şey ise sensörlerin neye göre cihazlarda kullanıldığı ve hangi cihazda hangi sensörün kullanıldığı test yapmadan bilinemiyor. Yani telefonları alırken hangi sensör olduğunu bilemeyeceksiniz.

 Eğer cihazınızda kullanılan kamera sensörünü merak ederseniz AIDA64 adlı uygulamayı indirebilir ve uygulama içerisinden cihazlar menüsüne ulaşarak cihazda hangi sensörün kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Sonraki sayfalarımızda Samsung S5K2L1 ISOCELL ve Sony IMX260 sensörleri ile çekilmiş Galaxy S7 fotoğraf örneklerini inceleyebilirsiniz.


Fotoğraf örneklerinin orijinal boyutları için üstüne tıklayın...

Galaxy S7 Edge Samsung S5K2L1 ISOCELL sensör

Galaxy S7 Edge Sony IMX260 sensör
Galaxy S7 Edge Samsung S5K2L1 ISOCELL sensör

Galaxy S7 Edge Sony IMX260 sensör

Galaxy S7 Edge Samsung S5K2L1 ISOCELL sensörGalaxy S7 Edge Sony IMX260 sensör

Galaxy S7 Edge Samsung S5K2L1 ISOCELL sensörGalaxy S7 Edge Sony IMX260 sensör

Galaxy S7 Edge Samsung S5K2L1 ISOCELL sensörGalaxy S7 Edge Sony IMX260 sensör

1457789882_galaxy-s7-edge-with-sony-imx260-sensor-2.jpg
1457789904_galaxy-s7-edge-with-samsung-vs-s7-edge-with-sony-camera-sensors-1.jpg1457789912_galaxy-s7-edge-with-samsung-vs-s7-edge-with-sony-camera-sensors.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.