Samsung Galaxy Watch 5’e yakında sıcaklığa dayalı regl takibi gelecek

Şirket Samsung Galaxy Watch 5 serisi ile akıllı saatlerine sıcaklık sensörlerini ekledi. Tek sorun, geçen yıl akıllı saatler piyasaya çıktığında sensörlerin gerçekten bir işe yaramamasıydı.

Samsung Galaxy Watch 5’e yakında sıcaklığa dayalı regl takibi gelecek

Ama bu değişmek üzere. Samsung, sıcaklığa dayalı regl takibini saate getirmek için doğurganlık uygulaması Natural Cycles ile ortaklık kuracak.

Samsung'un basın açıklaması, özelliğin kullanıcılara döngüleri hakkında "daha ayrıntılı bilgi" vereceğini söylüyor ancak bunların ne olduğu henüz belli değil. Gelişmiş adet takibi ve dijital doğurganlık özellikleri çeşitli biçimlerde geliyor. Örneğin Apple, adet gören kullanıcılara geriye dönük yumurtlama tahminleri vermek için Apple Watch Series 8 ve Ultra'daki sıcaklık sensörlerini kullanıyor. Ancak, gelecekteki yumurtlama tahminlerini sağlamak için bu sıcaklık verilerini kullanamıyor.

The Verge tarafından bu entegrasyondaki yeni özellikleri açıklığa kavuşturması istendiğinde Samsung, öncelikle insanların döngülerini kolay, rahat ve bütünsel bir şekilde görüntülemelerine yardımcı olacağını söyledi  ve buna geriye dönük yumurtlama tahminleri ve dönem tahminlerinin de dahil olduğunu ekledi.

Samsung Galaxy Watch 5’e yakında sıcaklığa dayalı regl takibi gelecek

Samsung, özellik hakkında bazı pratik ayrıntılar da verdi: Galaxy Watch 5 veya Watch 5 Pro sahiplerinin, bu özelliğe erişmek için ayrı bir uygulama indirmeleri gerekmeyecek. Bunun yerine, özellik Samsung Health uygulamasının bir parçası olacak.

Şirket ayrıca, özelliğin Güney Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı'ndan onay aldığını, Avrupa'nın CE işareti gerekliliklerine uygun olduğunu ve FDA'ya kayıtlı olduğunu da belirtti.

Samsung, bu alanda Apple ve Oura'nın gerisinde kalmış gibi görünebilir, ancak şirketin temel periyot takibini eklemesinin 2020'ye kadar sürdüğünü düşündüğünüzde, bu yine de önemli bir gelişme. Fitbit, 2018'de regl takibini ilk ekleyen oldu, ardından 2019'da Apple ve Garmin geldi. Ancak giyilebilir cihazlarda sıcaklığa dayalı regl takibi henüz yaygın bir özellik değil. Samsung bunu Apple'dan altı aydan daha kısa bir süre sonra piyasaya sürmüş oldu.