Mobil

Samsung için yeni tehdit Xiaomi!

Samsung freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gitmeye devam ediyor. Güney Koreli üretici için yeni tehlike ise Xiaomi olacak.


Hali hazırda akıllı telefon pazarında zirveye oynayan isimlerden biri olan Samsung, eski gücünden hayli uzaklaşmış durumda. Çinli üreticilerin global pazarda ağırlığını arttırması Samsung’un elini kolunu bağladı.

Güney Koreli üretici, hakim olduğu pazarları bir bir Çinli üreticilere kaptırıyor. Birkaç yıl öncesine kadar Hindistan pazarında açık ara önde olan Samsung şimdilerde 2 basamak birden gerilemiş durumda.

Türkiye pazarına baktığımızda da durumun pek farklı olmadığını görüyoruz. Genel eğilim ise Xiaomi tarafına kayıyor.

Samsung için yeni tehdit Xiaomi!

Hindistan’da geçtiğimiz yıl zirveyi Samsung’dan devralan Xiaomi, bu yıl farkı iki katına çıkardı. Diğer Asya pazarlarında da Güney Koreli üreticiyi geçmeyi başaran Çinli şirket, Huawei’den boşalan yeri dolduruyor.

Türkiye’ye baktığımızda da son yıllarda artan bir Xiaomi popülaritesi görüyoruz. Bunun için yayınlanan raporlara bakmaya gerek yok. Çıkıp birkaç telefoncu ile konuştuğunuzda size hangi markaların çok sattığını söyleyeceklerdir.

Hali hazırda ülkemizde Xiaomi’nin yükselen değer olduğu inkar edilemez. Samsung ise aynı süreçte müşteri kitlesini büyük oranda kaybetti. Nitekim kaybetmeye de devam ediyor. Çünkü Güney Koreli şirket Türkiye pazarına yeterli değeri vermiyor. Ayrıca fiyatları da fazlasıyla yüksek.

Samsung kendisini Premium bir marka olarak göstermeye çalışıyor. Lakin değil. Android tarafında artık Çinli üreticilerin sözü geçiyor.

Huawei engelinden ABD’nin yardımı sayesinde kurtulmayı başardılar. Fakat Xiaomi’nin arka taraftan gümbür gümbür geldiği gün gibi ortada. Samsung bu fiyatlarla giderse, freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gitmeye devam edecektir.

Yorumlar
Tm ogul
Xiaomide samsungda patlıcan oppo candır can
Cevapla
10.Köy
Bu sözüm ona teknoloji sitesinde garip bir şekilde Çin aşkı var...kiranızı mı ödüyor.
Cevapla
Hakan Kalaylı
Samsung candır gerisi patlıcan.12 yıldır kullanıyorum.S7350,s8530,i8530,S3,A5,J7,ve şu an J6 kullanıyorum.
Cevapla
ercan.
Ben de çok samsung kullandım fakat xiaomi ye geçtikten sonra aslında patlıcanın samsung olduğunun farkına vardım. Gerek fiyat performans gerek güncelleme olsun xiaomi açık ara önde....
Hakan Kalaylı
Yok ol Çin
Cevapla
levent
geleceğin amerikası artık çin olacak etrafina bi bak kullandiklarinin yüzde 80 i çin...
Hakan
Son dakika: Artık rakip olamayacak. ABD'den yapılan yeni açıklamaya göre tüm Çin markası telefonlara Amerikan servisleri ve uygulamaları yasağı yolda, ayrıca birçok ciddi ek yaptırım da yürürlüğe koyulacak. Hepsi Huawei gibi Google Play Store'dan bile mahrum kalacak ve orta vadede büyük kayıplar yaşayacaklardır, şimdiden uzak durmakta fayda var, elinizde kalır. Çin hükümetinin verdiği sert tepkilerden durumun ciddiyetini anlıyoruz. Çin nasıl batılı her şeyi yasaklıyorsa, kendine de batıda yasaklar gelince böyle ağlayıp çıldırması saçma oluyor.
Cevapla
levent
arkadaşlar apple da dahil saydiginiz diger markalar küresel güclerin elinde zaten..eger dunya pazarina hakim olmak istiyorsan mecbur itaat ediceksin..yoksa bakin meiuzu haline bakin blackberry nin haline
ercan
Çin nefreti ve Amerikan sevdası...! İkisinin de birbirinden farkı yok. Sonuçta bu para yurtdışına çıkıyor. Keşke yerlisi olsaydı da para ülkemizde kalsaydı, Onların para savaşına siz alet olmayın....
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.