Mobil

Samsung işi abarttı! 600 MP sensör geliyor!

Samsung kamera tarafında devrim yapmaya hazırlanıyor. Güney Koreli şirket şimdi de 600 MP sensör için kolları sıvadı. İşte detaylar.

Samsung işi abarttı! 600 MP sensör geliyor!

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinden biri olan Samsung, kamera tarafında da hayli başarılı bir çizgide ilerliyor.

64MP ve 108MP'lik sensörleri üreten ilk firma olan Samsung şimdi çıtayı daha da yukarıya koymaya hazırlanıyor. 

Samsung işi abarttı! 600 MP sensör geliyor!

Konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulunan Samsung Sensör İş Takımı Başkanı Yongin Park önümüzdeki süreçte 600 MP sensör üretmek için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Bilindiği üzere insan gözü yaklaşık olarak 500 MP'lik çözünürlüğe eş değer bir çalışma kapasitesine sahip. Dolayısıyla Samsung insan gözünün göremediği ayrıntıları yakalamak istiyor.

Samsung işi abarttı! 600 MP sensör geliyor! - Resim : 1

Elbette 600 MP'lik bu sensörün kullanım alanı akıllı telefonlar olmayacak. En azından şimdilik. Çünkü bu sensörü akıllı telefonlara sığdırmak günümüz teknolojisiyle pek de mümkün görünmüyor.

Projenin başındaki isim olan Yongin Park, 600 MP'lik sensör ile önceliklerinin akıllı telefonlar olmadığını zaten açıkça dile getirmiş. Bu noktada Samsung'un amacı sensör teknolojisini tıp gibi farklı alanlarda kullanmak.

Park, bu teknoloji üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve 600 MP'lik sensörlerin beklenenden çok daha erken kullanıma sunulabileceğini de söyledi. Yani önümüzdeki yıllar teknoloji sektörü açısından heyecan verici gelişmelere gebe diyebiliriz.

Öte yandan şunu da dip not olarak hatırlatalım. Her ne kadar Xiaomi 108MP'lik kameraya sahip telefonu çıkaran ilk firma olsa da bu kameralarda Samsung imzası bulunuyor. Samsung bu önceliği kendi kullanmak yerine Xiaomi'ye verdi desek sanırım pek de yanılmış olmayız.

Yorumlar
süleyman
silah teknolojileri gelişeceğine böyle şeyler gelişsin. arkadaşlar köstek olmayın destek olsun farklı açılardan bakın. tabiki bizimde ekonomimiz iyi olmalı ki bunları alıp tadını çıkarabilelim.
Cevapla
Alparslan aydın
Insan gözünün göremedi ayrıntıyı kemara görse senn yine goremezsin yine o gözle bakacaksın. Çok saçma
Cevapla
İsmail Zakir
Saçma değil . İnsan gözü zoom yapamıyor arkadaşım. Bilgisayar üzerinden görünebilir
Eşref
Neye yarar peki boş işler insan gözü yklaşık 500 mp diyorsunuz o 600 yaptı tmm 600 mp lik fotoya baktığımızda yine 500 mp civarında göreceğiz öyle değilmi
Cevapla
Mert
Boş boş konuşma, apple insan gözü 326ppi dan fazlayı algılamaz diyip sonra niye daha yüksek ppi'li ekranlar yaptı? Sonucta ikisi arasında bariz fark var.
Faik
Boş Hiç Birinin Kamerası İphone Gibi Net Ve Gerçekçi Görüntü Vermiyoe 1000 Megapixsel Koysa Ne Olacak Hikaye
Cevapla
Alp
Komik adam
Ufuk
Samsung huawei yi geçmek için yapıyor ama zor arkasına Hasselblad I alması lazım
Cevapla
Onur
Huawei kamerası hiçte güzel değil. P30 ve üzeri haric
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.