Samsung, yeni amiral gemisi serisinde Exynos’lu modellere dönüş yapabilir

Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Samsung, gelecekte piyasaya süreceği yeni amiral gemisi modellerinde kendi işlemcisine yer vermeyi düşünüyor olabilir.

Samsung, yeni amiral gemisi serisinde Exynos’lu modellere dönüş yapabilir

Akıllı telefon dünyasında rekabetin had safhada olduğu bilinen bir durum. Markalar arasında pek çok alanda önemli çekişmeler bulunsa da yeni bir telefon satın alacak olanların ilk baktığı şeylerin başında genelde kamera, batarya ve o telefona güç veren yonga seti bulunuyor. İşte tam olarak üçüncü etmen olan yonga seti konusu Samsung’un gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Güney Koreli teknoloji devi, Galaxy S22 modeline kadar kendi işlemcisi olan Exynos ile Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon modelleri arasında bir denge göz etmiş ve özellikle bölgelere göre değişen bir politikayla her iki yonga setine sahip akıllı telefonları da piyasaya sürmekten çekinmemişti.

Samsung, yeni amiral gemisi serisinde Exynos’lu modellere dönüş yapabilir

Ancak özellikle Galaxy S21 serisinin Exynos’lu modellerine gelen tepkiler, şirketin bu kararını gözden geçirmesine neden olmuş ve Galaxy S22 serisinde Exynos’un ağırlığı neredeyse %20’ye kadar düşürülmüştü. Üstelik Galaxy S23 serisinde gücünü Exynos yonga setinden alacak hiçbir telefonun bulunmaması da kimilerince “Samsung, Exynos’un defterini dürdü” yorumlarının yapılmasına neden olmuştu.

Ancak Samsung’a yakınlığıyla bilinen bir kaynak tarafından ortaya atılan iddia durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Buna göre Samsung, Galaxy S24 serisiyle birlikte bir kez daha Exynos yonga setine dönüş yapacak. Tabi muhtemelen bu durum ilk etapta Galaxy S22’de olduğu gibi olacak ve belli bir oranlı model Exynos yonga setiyle, büyük kısmı ise yine Snapdragon ile gelecek. Tabi tüm bunlar şimdilik bir söylentiden ibaret ve bu iddiaların doğru olup olmadığını ise zaman gösterecek.