Mobil

Samsung, yenilenen Exynos 5 octa işlemcisini duyurdu

Samsung, yeni nesil işlemcisinde Mali grafik birimine dönüş yaparken, performans noktasında ise %20'lik artış vaat ediyor.


Ocak ayında gerçekleşen CES 2013 etkinliğinde ilk olarak resmiyete kavuşan Exynos 5 octa 5410, yılın ilk yarısında en hızlı ve en güçlü mobil işlemci olmayı başarmıştı. Yılın ikinci yarısıyla beraber Qualcomm çözünü Snapdragon 800’ün mobil cihazlarda yer almaya başlaması, Exynos 5 octa'yı performans anlamında ikinci sıraya itmişti. Samsung da bu alandaki üstünlüğünü tekrar sağlamak adına yeni nesil işlemcisinde kayda değer gelişmeler sağladı.

Söz konusu yenilikler arasında dikkat çeken en önemli detay, Galaxy S4’te eleştirilere maruz kalan PowerVR SGX544MP3 grafik birimi yerine Exynos işlemcilerle özdeşleşen ve ARM tarafında üretim gösteren Mali-T600 serisine geçiş oldu. Özellikle Full HD ekranlarda kaliteli grafik deneyimi sunan yeni çözümlerden 6 çekirdekli Mali-T628 birimi yenilenen Exynos 5 octa’ya eşlik edecek. OpenGL ES 3.0 desteği sunan yeni nesil grafik birimi, performans noktasında işlemciye destek sunmasının yanı sıra pil verimliliği noktasından da kayda değer gelişmeler sağlıyor.

1374564305_9346634335c62ff152cfb.jpg

Yeni nesil işlemcide sağlanan bir diğer gelişme ise artırılan frekans hızlar oldu. Samsung daha önce Cortex-A15 çekirdeklerde 1.6GHz olan frekans hızını 1.8GHz seviyesine çekti. Cortex-A7 mimarili diğer 4 çekirdekli küme de ise frekans hızı 1.2GHz’den 1.3GHz seviyesine yükseltildi. Önümüzdeki süreçte söz konusu yükseltmelerin işlemcinin performansına sağladığı artışı test sonuçlarında göreceğiz, ancak Samsung yaptığı açıklamada CPU kısmında %20’lik bir performans artışı vaat ediyor.

İşlemcide yer alan önemli geliştirmelerden biri de LPDDR3 desteğinde veri aktarım hızı 933MHz seviyesine yükseltildi, bu sayede bellek bant genişliği de 14.9Gb’a çıkarıldı. Samsung ayrıca yeni nesi işlemcisinde 60fps’de 1080p formatında video kaydına da olanak sağlıyor.

Ağustos ayı içerisinde seri üretime başlayacak işlemcinin eylül başında tanıtılacak Galaxy Note 3 modelinde yer alması bekleniyor. Samsung’un Galaxy Note 3 modelinde yeni nesil Exynos 5 octa 5420 işlemcinin yanı sıra 2.3GHz frekans hızında çalışan Snapdragon 800 çözümüne de yer vereceğini belirtelim.

Yorumlar
Misafir
Hani 8 çekirdek aynı anda çalışacaktı? ben ce yine göz boyama olmuş. Snp 800 buna hız bakımından fark atacaktır.
Cevapla
Misafir
buraya yaziyorum. avrupaya snapdragon 800 gelir bizede bu islemci gelir. sireno demisti dersiniz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.