Samsung’a şok suçlama! Telefonları gizlice yavaşlatıyor!

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Samsung’a yöneltilen bir suçlama, teknoloji dünyasına adeta bomba gibi düştü.

Samsung’a şok suçlama! Telefonları gizlice yavaşlatıyor!

Galaxy S21 serisinde istediği başarıyı elde edemeyen bunun üzerine Galaxy S22 serisine birçok önemli güncelleme getirerek başarıyı garantilemek isteyen Güney Koreli teknoloji devi Samsung, ilk gelen verilere göre amacına ulaşmış gibi görünüyor. Şu an için Galaxy S22 satış rakamlarıyla zafer sarhoşluğu yaşayan şirketin bu mutluluğu ise fazla uzun sürmedi.

Belgeli ve gerçek haberleriyle bilinen Android Authority internet sitesinin haberine göre Samsung, halen kullanımda olan 10.000’den fazla uygulamanın performansını bilinçli olarak kısıtlamak suretiyle telefonların yavaşlamasına sebep veriyormuş. İlk bakışta bu uygulamanın akıllı telefonların performansını korumak için olabileceği düşünülse de, yapılan araştırmalarda telefonun ısısının normal seviyelerde seyrettiği durumlarda bile, uygulamalar tam performans çalışamamakta bu durumda gerek uygulamanın gerekse de telefonun yavaşlamasına sebep olmaktaymış.

Samsung’a şok suçlama! Telefonları gizlice yavaşlatıyor! - Resim : 1

Samsung’a şok suçlama! Telefonları gizlice yavaşlatıyor!

Üstelik telefonun Geekbench gibi test uygulamalarına sokulduğunda, bu kısıtlamanın kalkması ve uygulamaların tam performans çalışmaya başlaması, bu durumun kesinlikle bilinçli bir şekilde yapıldığının da en net göstergesi olarak kabul ediliyor.

Bu iddialar üzerine derhal bir açıklama yapan Samsung yetkilileri, kısıtlamaların varlığını kabul etmekle birlikte bu uygulamanın kullanıcıların güvenliklerini sağlamak amacıyla var olduğunu iddia etti. Tabi bu açıklamanın kimseyi ikna edemediğini söylemeye gerek bile yok. Son olarak Samsung’un ifşa olan bu politikasından sonra, yakın zamanda Galaxy modelleri için bu kısıtlamayı ortadan kaldıracak bir güncelleme paylaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.