Samsung'dan şaşırtan karar; ABD'li devle yollar ayrılıyor

Samsung'un yeni Galaxy S25 modelinde, Qualcomm işlemciler yerine tamamen Exynos işlemcileri kullanılacak. Bu büyük değişiklik, akıllı telefon pazarında yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor.

Samsung'dan şaşırtan karar; ABD'li devle yollar ayrılıyor

Akıllı telefonların fiyatları gün geçtikçe artıyor. Birkaç yıl önce 800 dolarlık bir telefon lüks olarak görülürken, bugün bu fiyat neredeyse makul kabul ediliyor. Bu değişikliğin ana nedenlerinden biri, cihazların giderek artan performans kapasiteleri ve bu gelişmelerin maliyetlerinin yükselmesi. Örneğin, birçok amiral gemisi Android telefonunda bulunan en son Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin maliyetinin yaklaşık 200 dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu, bir önceki nesil Snapdragon 8 Gen 2'ye kıyasla %25'lik bir artışı temsil ediyor ve bu maliyet artışı, tüketiciler için daha yüksek telefon fiyatları anlamına geliyor.

Telefon üreticileri ise karşılarına çıkan bu durum karşısında birkaç seçenekle karşı karşıya. Qualcomm'dan daha az güçlü ve daha uygun fiyatlı bir yonga seti seçebilirler, MediaTek gibi bir rakibe yönelebilirler ya da kendi yonga setlerini geliştirebilirler. Ancak son seçenek, maliyet tasarrufu açısından cazip olsa da, teknik açıdan oldukça zorlayıcı ve sadece küresel çapta birkaç şirket tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Samsung'dan şaşırtan karar; ABD'li devle yollar ayrılıyor

Samsung, kendi yonga setleri (Exynos) geliştirme kapasitesine sahip böyle bir şirket olmasına rağmen, Qualcomm'a giderek daha fazla bağımlı hale geliyor gibi görünüyor. Yine de, Koreli teknoloji devinin, üretim maliyetlerini yönetmeye yardımcı olmak amacıyla gelecekte daha fazla telefonunda Exynos çiplerini kullanmayı hedeflediğine dair olumlu işaretler var. Özellikle Samsung, Exynos yonga setlerini 2024'ten itibaren Galaxy cihazlarında daha fazla kullanmayı planlıyor. Bu stratejinin amacı, maliyetleri düşürmek ve dış kaynaklara olan bağımlılığı azaltmaktır. Ancak, Samsung Exynos işlemcilerin performans ve enerji verimliliği konusunda bazı sorunlarının olduğunun farkında ve bu sorunları gidermek için yatırım yapmayı planlıyor. Eğer bu sorunlar başarıyla çözülürse, şirket Galaxy S25 serisinde yalnızca Exynos yonga setlerini kullanmayı düşünebilir, ancak bu konuda henüz kesin bir şey söylemek için erken.