Mobil

Samsung'un akıllı ceplerine yasak gelebilir!

Apple yine mahkeminin yolunu tuttu.

Samsung'un akıllı ceplerine yasak gelebilir!

Akıllı telefon üreticisi konumundaki Apple ve Samsung  yine mahkemelik oldu. Rakibini alt etmeden mutlu olmayan Apple, yine rakibinin telefonlarını ABD'de yasaklatmak üzere girişimde bulundu.

Sözkonusu 20 Samsung cebi artık satılmıyor, ancak Apple olası bir yasak kararının Samsung'un gelecekteki ceplerini de yasaklatmakta faydalı olacağını düşünüyor. Bloomberg'in raporuna göre Apple, Kaliforniya'daki ABD San Jose Yerel Mahkemesi'ne yeni bir teklif götürdü. Apple'ın isteği, 2012'deki kararda Apple patentlerini çiğnediğine karar verilen tüm Samsung ceplerinin satışının yasaklanması.

1388403298_img20131230131441.jpg

Yerel Mahkeme Hakimi Lucy Koh, Apple'ın bu yöndeki isteğini reddetmiş, gerekçe olarak Apple'ın bu durumdan 'onarılamayan bir zarar' gördüğünü kanıtlayamamasını göstermişti.  Ancak 18 Kasım'daki yeni bir kararda bir temyiz mahkemesi, hakim Koh'un tasarım ve ticari takdim şekli patentleri hakkındaki kararının doğru olduğuna, ancak işlevsel patentlerde Apple'ı reddetmesinin yanlış olduğuna hüküm verdi. Bu kararı arkasına alan Apple ise yine birçok Samsung cebinin satışını durdurmak istiyor.

1388403407_img20131230131359.jpg

Firmaya göre Samsung'un gelecekteki cepleri de daha önce piyasaya sürdüğü, Apple patentlerini ihlal eden ceplerden farklı olmayacak. Yani Apple, Samsung'un eski ceplerinin satışının yasaklanmasıyla aslında rakibinin gelecekte ortaya çıkaracağı telefonları için cephane biriktiriyor. Örneğin Apple, Galaxy S3'ün Galaxy S2'den 'çok farklı olmadığını' kanıtlayabilirse, eski ceplerdeki yasağı yenilerine de genişletmeyi başarmış olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.