Samsung’un yeni güvenlik sistemi servise giden telefonları korumayı amaçlıyor!

Güney Koreli teknoloji devi, kullanıcılarının veri güvenliğini sağlamak için var gücüyle çalışma devam ediyor. Şirketin son hamlesi ise, servise gönderilen telefonları kötü niyetli kişilerden korumaya yönelik.

Samsung’un yeni güvenlik sistemi servise giden telefonları korumayı amaçlıyor!

Samsung, son zamanlarda veri güvenliğine yönelik oldukça hassas adımlar atmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde şirket tarafından tanıtılan Samsung Knox Vault uygulaması, kullanıcıların kişisel verilerinin en güçlü siber saldırılar karşısında bile korunabilmesini hedefliyordu. Güney Koreli teknoloji şirketinin yeni duyurduğu özelliği ise, yıllardır akıllı telefon kullanıcılarını huzursuz eden bir tehdidi tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bilindiği üzere bir akıllı telefon herhangi bir sebepten dolayı arızalandığından yapılacak en iyi şey, bu telefonları servise göndermek olacaktır. Bununla birlikte bugüne kadar yüzlerce örneğine rastladığımız üzere, kötü niyetli kişilerin eline geçen bir telefon insanın hayatını bir anda karartabiliyor. İşte akıllı telefon kullanıcıları da böylesi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmamak için, telefonlarını genelde sıfırlayarak servise göndermekte veya arıza telefonun kullanımına engel değilse, sırf verilerini sıfırlamak istemediği için servis ihtiyacını ertelemekteler.

Samsung’un yeni güvenlik sistemi servise giden telefonları korumayı amaçlıyor!

İşte Samsung, yeni güncellemesi sayesinde kullanıcılarını bu ikilemden kurtarmayı hedefliyor. Buna göre yeni güncelleme sonrasında Samsung modellerinde belirecek olan Onarım Modu sayesinde, kullanıcılar telefonlarını rahatlıkla servise teslim edebilecekler. Bu modun çalışma mantığı ise son derece basit. Kullanıcı Onarım Modu’nu aktif ettiği zaman telefon otomatik olarak yeniden başlatılacak ve sonrasında mesaj, video, fotoğraf gibi kişisel verilerin hiç birine ulaşılamayacak.

Onarım Modu’ndan çıkmak içinse, kullanıcının tercihine göre yüz okuma, parmak izi kilidi veya desen gibi güvenlik önlemlerinin aşılması gerekecek. İlk etapta amiral gemisi modellere servis edilmesi beklenen bu özelliğin, ilerleyen zamanlarda bütün Galaxy cihazlarına gelmesi bekleniyor.