Mobil

Siri bizlere neler sunuyor?

Siri, 500 milyondan fazla aktif cihazda kullanılıyor ve her ay 10 milyardan fazla isteğe yardımcı oluyor. Peki Siri kullanıcılara neler vaat ediyor? İ


Dünyanın en popüler akıllı asistanı olan Siri, 500 milyondan fazla aktif cihazda kullanılıyor ve her ay 10 milyardan fazla isteğe yardımcı oluyor. 36’dan fazla ülke için özelleştirilen Siri; ek dil değişkenleri, aksanlar ve lehçelerle birlikte  21 dilde destek veriyor. Günlük işlerinizi en çok kullandığınız uygulamalarla, sadece bir dokunuş ya da sesli komutla "Siri Kestirmeleri” sayesinde yapabilirsiniz.

iOS 12 ile gelen Siri Kestirmeleri, uygulamalarınızdaki rutin davranışlarınızı öğrenerek önerdiği kestirmelerle iPhone’unuzda sık yaptığınız görevleri daha da hızlı bir şekilde yapmanızı sağlıyor.

Sürekli kullandığınız bir belgeye hızlıca ulaşmak, en çok iletişim kurduğunuz kişileri bir komutla aramak, arabaya bindiğinizde yol durumunu öğrenmek, sık kullandığınız uygulamalarda en çok faydalandığınız özelliğe hızlıca ulaşmak gibi görevleri, Siri’ye kendi belirlediğiniz sihirli komutu vererek yaptırabilirsiniz.

Ayrıca Kestirmeler; sadece iPhone’nunuzda değil iPad, Apple Watch'unuzda da kullanılabiliyor.

Sağlıklı bir hayat sizin için öncelik ise "kaç adım attım” sorusuyla hızlıca görmek, gün içinde ne kadar su içtiğinizi takip ediyorsanız Fitwell uygulamasına içtiğiniz suyu “su ekle” komutuyla eklemek, zihninizi dinlendirmek için Meditasyon uygulamasından günlük meditasyonuzu sadece”meditasyon” diyerek başlatmak Siri Kestirmelerine günlük hayattan sadece birer örnek.

Siri Kestirmeleri ile en çok konuştuğunuz kişiyi sadece ismini söyleyerek arayabilir ya da Siri size en çok kullandığınız mesaj uygulamasını da direk açabilir. Sadece “favorilerim” diye kaydettiğiniz Apple Music listeniz tek bir komutunuzla çalmaya başlayabilir. 

Siri rutinlerinize göre önerilerini kilitli ekran üzerinden sizinle paylaşıyor ancak kendiniz de kolaylıkla yeni kestirmeler ekleyebiliyorsunuz. Sesinizle Siri’ye kolay hatırlayacağınız bir komutu kaydedebilirsiniz. Gününüzü planlamak için Siri’ye “günlük planımı göster” diyerek takviminize ulaşabilirsiniz.

Son çektiğinizi görmek istiyorsanız “fotoğraflar” gibi kısa bir komutu tanımlayabilir ve söyledikten hemen sonra uygulamaya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Seyahat planınızı görmek için kısaca “seyahat” diyebilir ve Kayak gibi bir seyahat uygulamasından uçak ya da otel rezervasyonunuzu takip edebilirsiniz.

Siri bizlere neler sunuyor?

Siri Kestirmeleri farklı şekilde etkinleştirilebilir. Siri, kullanıcıların cihazlarını nasıl kullandığına bağlı olarak ihtiyaç olduğunda Kilit Ekranınızda veya Ayarlar > Siri ve Arama bölümünde kullanışlı kestirmeler önerir. Bu kestirmelerden istediklerinizi seçip işlerinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca Siri Kestirmeleri destekleyen sık kullandığınız uygulamalarda “Siri’ye Ekle” seçeneğine dokunup uygulamalara daha hızlı erişebilirsiniz. En popüler uygulamalar Siri Kestirmeleri ile entegre oluyor.

Böylece favori uygulamalarınızı basit bir dokunuşla veya Siri’den isteyerek daha da kolay kullanabiliyorsunuz. iOS 12 ile birlikte sunulan kestirmeler, işe gidip gelme, daha üretken olma ve sağlıklı kalma gibi birçok konuda kullanıcıların işlerini daha hızlı halletmelerine yardımcı olmak için güçlü cihaz içi akıllı teknolojiler kullanıyor.

Sabah rutinleri şimdi Siri Kestirmeleri ile daha kolay. CARROT ve Dark Sky gibi popüler uygulamalardan hava durumu raporları; “radar” ve“yağmur raporu” gibi basit sesli komutlar aracılığıyla hızla sunuluyor. Citymapper gerçek zamanlı kalkış saatleri, hat durumları ve kesinti uyarılarıyla sabah işe giderken size yardımcı oluyor. Apple Maps ile Siri Kestirmeleri sizi gitmeniz gereken yere anında ulaştırıyor. 

Siri Kestirmeleri kullanıcıların günlük işlerini çabucak halletmelerine yardımcı oluyor. Kullanıcılar Kilit Ekranı’na dokunarak veya Siri’den isteyerek kolayca not paylaşmak, sesli ve görüntülü notlar hazırlamak ve yazdırmak için kestirmelere sahip Evernote gibi uygulamalara hızla erişebiliyor.

Day One uygulamasında günlük tutup güncelleyin ve doğrudan ses kaydı yapın; Fantastical ile günün programını düzenleyin ve yakındaki etkinliklerle toplantıları inceleyin; alışkanlıklarınızı Streaks ile takip edin ve kaydedin. Kullanıcılar ister işte ister evde projelerini, panolarını ve kartlarını Trello, Omnifocus 3 ve Things uygulamalarındaki kestirmelerle kolayca halledebiliyor.

Birden fazla uygulamayı kullanarak birkaç tane kestirmeyi birleştirmek istiyorsanız yeni Kestirmeler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Kestirmeler uygulaması, farklı ihtiyaçlar için çeşitli kestirme önerilerinin bir arada toplandığı kullanışlı bir galeri sunuyor. Ayrıca, sık yaptığınız işleri kolaylaştırmak için kendi kestirmelerinizi de oluşturmanızı sağlıyor.

Yorumlar
Tam Destek
Ne sunucak abi altı üstü telefon sakın gören yemek filan yapıyor zannedecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.