Mobil

Sizce ‘mini’ modeller gerekli mi?

Mini anlayışı ihtiyaçtan ziyade satış stratejisine dönüştü.

Sizce ‘mini’ modeller gerekli mi?

Samsung Mobile Başkanı JK Shin, elde ettiği 50 milyon satış rakamı ile geçtiğimiz yıl mobil dünyasına damga vuran Galaxy S3 için yaptığı bir değerlendirmede; “Özellikle Avrupalı kullanıcılar Galaxy S3’ün 4.8-inçlik ekranı büyük bulmakta. Bu sebeple daha makul boyutlara sahip Galaxy S3 mini’yi oluşturduk” şeklinde bir beyanda bulunmuştu.

Görünüşe bakılırsa mobil dünyasında ‘mini’ anlayışı devam edecek gibi görünüyor, zira akıllı telefonlarda ekran boyutları gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Samsung, Galaxy S3 mini ile kayda değer satışlar elde etti ve oluşturduğu stratejiyi Galaxy S4 modelinde de devam ettirdi. Hatta söz konusu durum diğer üreticiler tarafında da benimsenerek bir moda ya da da ihtiyaç haline geldi.

1374307387_samsung-galaxy-s3-mini.jpg

HTC de kullanıcılar arasında bir hayli popüler olan 4.7-inçlik One modelini 4.3-inç seviyesine çekerek One mini modeli oluşturdu. Açıkçası iki telefonu yan yana getirdiğimizde ebat olarak çok büyük farklar göremiyoruz. Yine 4.3-inçlik Galaxy S4 mini’nin iPhone 5’ten daha büyük bir ekrana ve 2011 yılı amiral gemisi Galaxy S2 ile aynı boyutta ekrana sahip olması sanırım ‘mini’ anlayışını daha net ortaya koymaktadır.

‘Mini’ modasında en ilginç tanıtım ise ZTE cephesinden geldi. Şirket geçtiğimiz yılın son günlerinde resmiyete kavuşturduğu 5-inçlik Nubia Z5 modelinin 4.7-inç ekrana sahip mini modelini oluşturarak ‘mini’ anlayışını farklı bir noktaya taşıdı. Bunun yanı sıra ‘mini’ anlayışının zorunluluktan ziyade satış politikası olduğu daha net anlaşılmıştır.

Sizin bu konudaki fikirleriniz neler?

Yorumlar
Samsung Galaxy s 3 mini harika bir telefon
Cevapla
Misafir
Geçenlerde galaxy s4 mini aldım. Ekran özelliklerini HTC One Mini ile karşılaştırdığımda biraz daha düşük kalıyor, bu bakımdan ekran özellikleri daha iyi olabilirdi. İşlemci ve performans açısından bu zamana kadar çıkan bütün mini lerden ve hatta galaxy s3 den bile daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Benim için en büyük dezavantajı bataryasınıh 1900mAh olması. Ancak bu özellik Galaxy S4 te 2600mAh. Galaxy S4 mini ve Galaxy S4' ün batarya güçlerinin neden bu kadar farklı olduğunu anlamış değilim. Bu açıdan Galaxy S4 mini'nin bataryasını daha iyi olmasını beklerdim.
Cevapla
Misafir
Kesinlikle bazı arkadaşlara katılıyorum, her yeni çıkan cihazı alarak paranızı boş bir kaç özellik için çöpe atmayın, geliştirici firmaları zengin etmeyin
Cevapla
Misafir
AYNEN!
Cevapla
Misafir
benim için önemli...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.