Mobil

Şok iddia! Xiaomi Android'i bırakıp HarmonyOS'e geçiyor!

Çin kaynaklı bir dedikoduya göre Xiaomi Android işletim sistemini bırakıp HarmonyOS'e geçecek! İşte konuya ilişkin detaylar.

Şok iddia! Xiaomi Android'i bırakıp HarmonyOS'e geçiyor!

Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz günlerde kendi mobil işletim sistemi HarmonyOS'i tanıtmıştı. Google'ın Android'ine alternatif olarak geliştirilen HarmonyOS için büyük yatırımlar yapıldı. Hatta iddialar doğruysa Huawei, HarmonyOS için 4 milyondan fazla uygulama için anlaşma imzaladı.

Teknoloji gündemini takip edenlerin de hatırlayacağı üzere Huawei bir süre önce diğer Çinli üreticileri de HarmonyOS'e geçmeleri konusunda davet etmişti. 

Hiç bir akıllı telefon üreticisi bu davete resmi bir cevap vermiş olmasa da ilk dedikodular şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

Şok iddia! Xiaomi Android'i bırakıp HarmonyOS'e geçiyor!

Çin kaynaklı bazı dedikodulara göre Huawei üreticilerle HarmonyOS konusunda temaslarda bulunuyormuş. Çinli üreticilerin dünya pazarının önemli bir bölümüne hükmettiği ve Çinli akıllı telefon üreticilerinin aynı anda HarmonyOS'e geçmesi durumunda Google Android hegomonyasının da son bulacağını düşünüyorlarmış.

İddialara göre Huawei'nin bu teklifi Xiaomi yetkililerinden bazılarına mantıklı gelmiş. Fakat Xiaomi, Çin'deki diğer akıllı telefon üreticilerinin de bu kampanyayı desteklemesini şart koşmuş. 

Huawei yetkilileri ise Xiaomi'nin öncü olmasını ve diğer üreticilerin de onu takip etmesini istemişler. 

Elbette bu haberler tamamen iddia ve dedikodulardan ibaret. Yani ortada resmi bir açıklama yok. Fakat şu da kesin. Eğer Xiaomi HarmonyOS'e geçerse yer yerinden oynar.

Peki siz Xiaomi kullanıcıları. Eğer Xiaomi HarmonyOS'e geçerse hala Xiaomi modellerini kullanmaya devam eder misiniz? Söz sizin?

Yorumlar
misafir
huawei pahalı geldi xiaomi aldım tabiki harmonye geçerim
Cevapla
Fatih
Gelirse geldiği an geçerim. Açık kaynak kodlu ve telefonumda asla kullanmayacağım halde yüklü halde bulunan tracker dolu Google uygulamalarından kurtulurum.
Cevapla
Misafir 2
Farketmez canım ne de olsa Amerikaya düşman Çinle kardeşsiniz. Çin hayranlığına devam edin. Biraz da bilgilerinizi onlar götürsün. Gerçek şu ki internet olduğu sürece bütün bilgileriniz seyrediliyor. Bunun Amerikası Çin i ya da Fransası Belçikası yok. Gerçi siz yarın çakma arama motoru çıkarıp onu da kapatırsınız. Ya da ilkçağa dönün böyle maymun gibi ateşle filan konuşursunuz. Neyse Google Play yarın tamamen desteğini kessin o zaman görün beşinci sınıf ülke olarak devam edersiniz. Ey Google, Ey Amerika hedefi küçülterek Ey Uganda, dışarısı bizi kıskanıyor derken Gelinen nokta ortada zaten. Daha beter olun hepiniz. Yaşasın intikam.
Misafir
Çin fanatikliği artık iyice kötüleşti. Yok dış mihraklar, yok kötü Amerika. Bıktık bu düşmanlıktan. O da insan diğeri de insan. Android oturmuş bir işletim sistemi, tabii ki çıksın yeni işletim sistemleri denenir ama Fanatik olup Android e kötü demenin anlamı yok. Kutuplaştırmayın artık.
Cevapla
Fatih
Yazının neresinde Android'e veya ABD'ye laf atılıyor? Çok alakasız bir yorum yazmışsın.
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Elephone cep telefonu almayı düşünüyorum 6 gb ram 256 GB depolama kapasitesi
Cevapla
Bilgin.131
Windovsa benzer bir sistem olurda windovs uyumlu olursa neden olmasın. Ayrıca Huawei den Samsung note Akternatifi kalemli su geçirmez bir telefon bekliyoruz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.