Sony Mobile, artık üst seviye telefonlara odaklanacak

Japon üretici bundan sonra orta ve üst seviye telefonlara yoğunlaşacak.

Sony Mobile, artık üst seviye telefonlara odaklanacak

2012 yılını geride bırakırken Sony cephesinde iddialı açıklamalar gelmişti. Kasım ayında Financial Times’a konuşan Sony Mobile satış şefi Dennis Van Schie “Mevcut telefonlarımız Galaxy S III ve iPhone 5 ile doğrudan rekabet edecek seviye değil ve biz yakın zamanda bunlarla rekabet edebilecek bir amiral gemi modeli oluşturacağız.” değerlendirmelerinde bulunmuştu.

İşte bu amiral gemi kısa süre önce sona eren CES 2013 etkinliğinde karşımıza çıktı. Sony cephesinde üretilen dört çekirdekli ilk telefon olan Xperia Z, sunduğu teknik detayların yanı sıra sıvı geçirmez yapısı ve Sony tasarım ekibinin yeteneklerini yine gözler önüne seriyor.
1358027053_xperia-z.jpg

Yeni yılla birlikte stratejik değişiklikler gerçekleştirme hedefinde olan Sony’nin öncelikli hedefi Samsung ve Apple’ın ardından üçüncü sırada yer almak. Xperia Z, Xperia ZL ve bir süre önce Benchmark veritabanında ortaya çıkan ‘HauShan’ kod adlı telefon bu anlamda etkin rol üstlenecek.

Stratejik noktada alınan radikal kararlardan biri de şirketin giriş seviye telefonları kademeli olarak azaltıp, daha çok orta ve üst seviye modellere yoğunlaşacak olmasıdır. CNET Asya’ya konuşan kıdemli yöneticilerden Stephen Sneeden “ Giriş seviyesi telefonlarla fazlasıyla zaman kaybettik ve bazı diğer üreticiler gibi giriş seviyesi telefonları kademeli olarak bırakabiliriz.” değerlendirmelerinde bulundu. Hatırlanacağı üzere HTC’de benzer bir yapılanma içerisinde olmuştu.