Mobil

Sony telefonlarının satılmaması için uğraşıyor!

Akıllı telefon pazarında esamesi okunmamaya başladıktan sonra yeni seriler çıkaran Sony'den güncelleme desteği konusunda kötü bir haber geldi.

Sony telefonlarının satılmaması için uğraşıyor!

Cep telefonları ilk çıktığında asıl büyük marka Ericsson idi, GH688 ve A1018 gibi çok başarılı telefonlara imza atan firma yeniliğe ayak uyduramamış ve sonunda da Sony tarafından satın alınmıştı.

Sony'nin yükselişi

Sony,Ericsson'u satın aldıktan sonra telefon pazarına çok hızlı bir giriş yapmış, özellikle fotoğraf odaklı Cyber-Shot ve müzik odaklı Walkman serileri ile telefon severlerin gözdesi haline gelmişti. O dönemler Nokia ile rekabet halinde olan firma hiçbir zaman Nokia'ya erişememiş olsa da kendi kitlesine sahipti. Ta ki akıllı telefonların yükselişine kadar.


Xperia 1 Mark III muhteşem bir kamera sistemi ile geliyor. Fakat büyük bir eksiği var!

Akıllı telefonların yükselişi ile daha biri pazarda hiç olmayan, diğeri de pek söz sahibi olmayan iki telefon firması bir anda pazarın en büyük iki firması haline geldi: Apple ve Samsung. Bu da öncelikle akıllı telefon pazarına hiç uyum sağlayamayan Nokia ile hatalar yaparak ilerleyen Sony'nin çöküşü anlamına geliyordu.

Sony'nin çöküşü

Aslında Sony biraz direndi, özellikle LT serisi giriş-orta seviyede, Z serisi ile de üst seviyede güzel işler yaptı ve satış rakamları da iyiydi denilebilir. Fakat tıpkı şimdi olduğu gibi akıllı telefonların yükseliş döneminde de telefondaki en önemli kriterlerden biri sahip olduğu kamera sistemi idi. Sony o dönemler Samsung ve Apple da dahil olmak üzere akıllı telefon üreticilerinin tamamına kamera sensörü satıyordu. Dünyanın en iyi sensörlerine imza atan bu firma ne hikmetse kendi Z serisi amiral gemisi telefonlarında optik görüntü sabitleyicisi olmayan 20 megapiksellik, bu yüzden de piksel boyutu çok küçük olduğundan düşük ışık performansı yerlerde sürünen bir sensör kullanıyordu. Hem de nesiller boyunca bu sensörü hiç değiştirmedi.

Sonucunda ardı ardına yaptığı hatalar ile sürekli pazar payı kaybeden firma ardı ardına farklı pazarlardan çekilmek zorunda kaldı. EEMEA (Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika) pazarından çekilmesi ile beraber Türkiye'de Sony telefon devri de bitmiş oldu.

Şimdi amiral gemisi Xperia 1, minik amiral gemisi Xperia 5 ve orta seviye Xperia 10 serileri ile devam eden firma için aslında bir umut ışığı yanmıştı. Yaptığı büyük hatadan vazgeçip firmanın fotoğraf departmanı olan Alpha departmanı ile işbirliğine giren Sony özellikle fotoğraf ve video konusunda çok üstün telefonlara imza atmaya başladı. Fakat satışa sunulduğu ülkeler oldukça sınırlı olan ve fiyatı da oldukça tuzlu olan amiral gemisi Xperia 1 III için çok ilginç bir haber geldi.

Sony Xperia 1 III sadece 1 büyük Android güncellemesi alacak

Sony Hollanda'nın açıkladığına göre iPhone 12 Pro Max ve Samsung Galaxy S21 Ultra ile benzer şekilde 1400 Euro civarında bir fiyata satılan Sony Xperia 1 III (Mark 3, Üçüncü versiyon) sadece bir büyük Android güncellemesi alacak, ikinci yıl ise sadece güvenlik güncelleştirmeleri alacak ve iki yılın sonunda da destek tamamen kesilecek. Yani diğer firmalar nasıl 2 yıldan daha uzun süre Android güncellemesi veririm diye düşünürken Sony'nin 1400 Euroluk amiral gemisinde sadece 1 yıl Android güncellemesi verecek olması düşündürücü. Umarız haber bir yanlış anlaşılmadan ibarettir. Yoksa Sony yeniden kendi ayağına sıkıyor anlamına geliyor.

Yorumlar
Goro
Sony kameraları hep en iyisiydi. ve sağlam kaliteli ürünler üretti bu yüzden pahalıydı. kolay kolay bozulmadıgı içinde hiçbir telefoncu satmak istemiyordu çünkü parça satamadıgı için. samsungsa satıcıya %30 kar veriyordu bir zamanlar sırf satış için. sony=kalite daha dogrusu kaliteden anlayan sony kullanır.
Cevapla
Tufn
Bu nasıl bir yazıdır?
Cevapla
Muhammet SpaceX
Sony aslında harika cihazlar çıkarıyor. Xperia XZ Premium'dan tut Xperia 1 Mark 3'e kadar.. Gerek ekranıyla, gerekse kamerasıyla, performansıyla ve ses kalitesiyle rakiplerine kafa tutabiliyor. Fakat sıkıntı şu ki, fiyatlar pahalı ve malının arkasında durmuyor Sony.
Cevapla
Mehmet
Sony hala telefon mu üretiyormuş? En son walkman serisinden hatırlıyorum açıkçası ve satış merkezlerinde birkaç senedir hiç sony marka telefonla karşılaşmadım. Zaten karşılaşsam da muhtemelen gereksiz pahalı diye pas geçerdim.
Cevapla
Atican
Arkadaşım haberi okumamışsın belli ki. Bak haberde ne demiş. Son Türkiyede telefon pazarından çekildi. Türkiyede satışı yok zaten sony cihazların. Ne içiyosun ?
Western
yazı da yanlışlıklar var, Sony, Ericsson u satın almadi. Ericsson Sony ile ortaklığa gitti.Sony Ericsson doğdu. Ericsson tecrübesi ile Sony bir dönem yürüdü.cyber shot,walkman,t SE nin ihtişamlı dönemleridir,Ericsson mobil deneyiminin başarısıdır. Daha Sonra son dilimde Ericsson, SE dekini hissesini Sony satmıştır.Ericsson satilmamistir.Sony adıyla çıkardığı ürünler su toz dayanıklı olması dönemine göre getirdiği tek yeniliktir.Sony mobil tarafı hep verimsizdi,heyecansız.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.