Mobil

Sony telefonlarının satılmaması için uğraşıyor!

Akıllı telefon pazarında esamesi okunmamaya başladıktan sonra yeni seriler çıkaran Sony'den güncelleme desteği konusunda kötü bir haber geldi.

Sony telefonlarının satılmaması için uğraşıyor!

Cep telefonları ilk çıktığında asıl büyük marka Ericsson idi, GH688 ve A1018 gibi çok başarılı telefonlara imza atan firma yeniliğe ayak uyduramamış ve sonunda da Sony tarafından satın alınmıştı.

Sony'nin yükselişi

Sony,Ericsson'u satın aldıktan sonra telefon pazarına çok hızlı bir giriş yapmış, özellikle fotoğraf odaklı Cyber-Shot ve müzik odaklı Walkman serileri ile telefon severlerin gözdesi haline gelmişti. O dönemler Nokia ile rekabet halinde olan firma hiçbir zaman Nokia'ya erişememiş olsa da kendi kitlesine sahipti. Ta ki akıllı telefonların yükselişine kadar.


Xperia 1 Mark III muhteşem bir kamera sistemi ile geliyor. Fakat büyük bir eksiği var!

Akıllı telefonların yükselişi ile daha biri pazarda hiç olmayan, diğeri de pek söz sahibi olmayan iki telefon firması bir anda pazarın en büyük iki firması haline geldi: Apple ve Samsung. Bu da öncelikle akıllı telefon pazarına hiç uyum sağlayamayan Nokia ile hatalar yaparak ilerleyen Sony'nin çöküşü anlamına geliyordu.

Sony'nin çöküşü

Aslında Sony biraz direndi, özellikle LT serisi giriş-orta seviyede, Z serisi ile de üst seviyede güzel işler yaptı ve satış rakamları da iyiydi denilebilir. Fakat tıpkı şimdi olduğu gibi akıllı telefonların yükseliş döneminde de telefondaki en önemli kriterlerden biri sahip olduğu kamera sistemi idi. Sony o dönemler Samsung ve Apple da dahil olmak üzere akıllı telefon üreticilerinin tamamına kamera sensörü satıyordu. Dünyanın en iyi sensörlerine imza atan bu firma ne hikmetse kendi Z serisi amiral gemisi telefonlarında optik görüntü sabitleyicisi olmayan 20 megapiksellik, bu yüzden de piksel boyutu çok küçük olduğundan düşük ışık performansı yerlerde sürünen bir sensör kullanıyordu. Hem de nesiller boyunca bu sensörü hiç değiştirmedi.

Sonucunda ardı ardına yaptığı hatalar ile sürekli pazar payı kaybeden firma ardı ardına farklı pazarlardan çekilmek zorunda kaldı. EEMEA (Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika) pazarından çekilmesi ile beraber Türkiye'de Sony telefon devri de bitmiş oldu.

Şimdi amiral gemisi Xperia 1, minik amiral gemisi Xperia 5 ve orta seviye Xperia 10 serileri ile devam eden firma için aslında bir umut ışığı yanmıştı. Yaptığı büyük hatadan vazgeçip firmanın fotoğraf departmanı olan Alpha departmanı ile işbirliğine giren Sony özellikle fotoğraf ve video konusunda çok üstün telefonlara imza atmaya başladı. Fakat satışa sunulduğu ülkeler oldukça sınırlı olan ve fiyatı da oldukça tuzlu olan amiral gemisi Xperia 1 III için çok ilginç bir haber geldi.

Sony Xperia 1 III sadece 1 büyük Android güncellemesi alacak

Sony Hollanda'nın açıkladığına göre iPhone 12 Pro Max ve Samsung Galaxy S21 Ultra ile benzer şekilde 1400 Euro civarında bir fiyata satılan Sony Xperia 1 III (Mark 3, Üçüncü versiyon) sadece bir büyük Android güncellemesi alacak, ikinci yıl ise sadece güvenlik güncelleştirmeleri alacak ve iki yılın sonunda da destek tamamen kesilecek. Yani diğer firmalar nasıl 2 yıldan daha uzun süre Android güncellemesi veririm diye düşünürken Sony'nin 1400 Euroluk amiral gemisinde sadece 1 yıl Android güncellemesi verecek olması düşündürücü. Umarız haber bir yanlış anlaşılmadan ibarettir. Yoksa Sony yeniden kendi ayağına sıkıyor anlamına geliyor.

Yorumlar
Melih Yavuz
AH SONY AH !!!!! üç günlük markaların hakkından gelip te hadlerini bildiremedin, silemedin şu üç günlük markaları piyasadan kimin en büyük olduğunu, kimin en güçlü olduğunu gösteremedin seni sevenleri boynu bükük bıraktın sen ki dünyanın en mükemmel cihazlarını yapan markasın koskoca Sony'sin deviremedin APPLE,GENERAL MOBILE,HONOR,HUAWEI,OPPO REALME,SAMSUNG,TCL deviremedin şu dünkü markaları hepsine yenildin rekabet edemedin şunlarla meydanı bunlara bıraktın sevenlerini kimlere bıraktın dön de bir bak ÖKSÜZ BIRAKTIN SEVENLERİNİ SONY ÖKSÜZ duy artık sesimizi Türkiye'de binlerce sevenin var binlerce hayranın var göster kimin en büyük olduğunu yenilme şunlara Allah aşkına göster şunlara gücünü Ürettiğin malın arkasında dur !!!! seni sevenlerin arkasında dur kaçma artık SONY kaçma !!!!!
Cevapla
Melih Yavuz
Ah SONY ah
Cevapla
Emre Demir
Japon fazla söze gerek yok....
Cevapla
Goro
Sony kameraları hep en iyisiydi. ve sağlam kaliteli ürünler üretti bu yüzden pahalıydı. kolay kolay bozulmadıgı içinde hiçbir telefoncu satmak istemiyordu çünkü parça satamadıgı için. samsungsa satıcıya %30 kar veriyordu bir zamanlar sırf satış için. sony=kalite daha dogrusu kaliteden anlayan sony kullanır.
Cevapla
Tufn
Bu nasıl bir yazıdır?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.