Sony Xperia U - İnceleme

Xperia U Sony'nin ürettiği en iyi ürünlerden biri.

Sony Xperia U - İnceleme

Küçük şeylerin fayda getirmeyeceği hakkında bazı deyimler vardır. Ancak teknoloji genelde bu deyimlerin istisnasıdır. Örneğin Sony'nin NXT serisinin üyesi olan CES ve MWC ile satışa çıkan 3 telefon; Xperia P, S ve U. Xperia U bu ailenin en küçüğü. Fakat teknolojide sadece dış görünüşe bakarak önyargıda bulunmak büyük bir hata olur.

12mm inceliği, 3.5-inch ekranı ile ilk izlenimi bu cihazın kesinlikle Sony olduğunu gösteriyor. Hiç şüphe yok ki göze takılan ilk özelliği alt kısmındaki farklı renkte tasarlanmış ve kesinlikle bir karakteristik yapı oluşturan bölüm. Güzel ya da kötü diğer akıllı telefonlardan farklı olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

1341253540_440x330-sony-xperia-u-main.jpg

Ön kısmında VGA kamera, mikrofon ve sensor bulunuyor. Arka kısımda kamera, Sony Mobile logosu,flash ve mikrofon bulunuyor. Diğer bütün butonlar telefonun sağ kısmında bulunuyor. Güç düğmesi, ses tuşları, kamera butonları bulunuyor. Sol kısımda ise sadece micro-USB girişi var.Xperia S ile arasındaki önemli benzerliklere rağmen Xperia U isteklerinize daha çok cevap vermektedir. FWVGA ekran 16:9 oranlarındadır. İncelediğimiz görüntülerde resim ve videolar koyu renklerde daha başarılı. 5MP kamerası ve sadece 8GB depolama kapasitesi bulunuyor. Ancak şunu söylemeliyiz ki bu telefonu almayı düşünüyorsanız sadece kamerası için vazgeçmeyin. Aşağıdaki resimlerde kameradan alınmış örnekler bulunmaktadır.

1341253635_sony-xperia-u-camera-flowers-small.jpgAyrıca düşük ışıkta ortalama üzerinde sonuç vermektedir. Panorama ve 3D modları da bulunmaktadır. Şimdiye kadar tek tereddütlü noktamız yetersiz hafızası oldu. Yine de ortalama bir deneyim sunmaktadır. Bir diğer özellikse kutudan Android 2.3.7 işletim sistemiyle çıkmaktadır. Evet ICS değil fakat tam olarak bir kriz sayılmaz. Sony'nin ara yüzü oldukça başarılı ve performansı iyi durumda.

1341253597_3979559987.jpg

Uygulama ve oyunları açısından PS Store ve Playstation desteği sayesinde çok avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak 1320mAh bataryaya sahiptir. Bu da size 6 saat aktif kullanım sağlar. Çift çekirdek teknolojisiyle performansının iyi olduğunu söyleyebiliriz. Cut and Rope oyununu oynayarak küçük bir deneyimde bulunduk ve Galaxy Nexus kadar iyi bir performansı olduğunu söyleyebiliriz.

1341253730_xperiascreenujtjt-1.jpgŞimdiye kadar Sony Xperia U ne değildir diye tartıştık. Şimdi ise nedir diyecek olursak Sony Xperia U biraz küçük bir telefon arıyorsanız doğru adres. Günlük kullanımlarda oldukça işinizi görecek bir telefon. Video ve medyalarınızı çalıştırması ya da farklı tasarımıyla ortalama bir telefon olduğunu belirtmekte fayda var. Bu telefonun satış fiyatı ise 330$.

1341253664_mgxperiau4481.jpg