Mobil

Sony Xperia V - İnceleme

Sizler için Xperia'nın suya dayanıklı üyesini inceledik!


Xperia V Sony'nin IFA 2012'de duyurduğu cihazlardan biridir. ve J ile birlikte duyurulan cihaz bu iki cihazın ara modeli olarak karşımıza çıkıyor. Xperia V tasarım olarak Xperia T'ye çok benziyor. Sony ne yazık ki tasarım konusunda henüz bir farklılık yapmaya niyetli görünmüyor.

4.3 inç 720p HD ekran, 10.7 mm incelik ve 120g ağırlık ile geliyor. 1.5 GHz çift çekirdekli Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip olan Xperia V buraya kadar Xperia T ile aynı özelliklere de sahip. Sony bu telefonda 4G LTE sisteminin verdiği hız ve performansı da sunuyor.

Türkiye'de henüz 4G sistemi olmadığı için bunun şimdilik bir anlamının olmadığını söyleyebiliriz. Diğer detaylı özelliklerini hep birlikte inceleyelim.Yapısal olarak Sony Ericsson Xperia Arc modelini andıran cihaz elde tutuş rahatlığı sağlıyor. Xperia V'yi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği suya dayanıklılığı.

Arka kısımda batarya ve SIM kart girişi bulunuyor. Telefonun dış görünüşünde suya dayanıklılığını gösteren herhangi bir ipucu bulunmuyor. Bu nedenle telefonu suya atmak için güvenmekte biraz sıkıntı çekiyoruz.

Ancak Sony suya dayanıklılığının yanında IPx5/7 sertifikası ile özelliği kanıtlıyor. Bu demek oluyor ki cihaz yüksek seviyede suya dayanıklılık özelliği sunuyor. Xperia V'nin sağ kısmında ses ve güç butonu bulunuyor. Butonlar basılması biraz zor görünüyor bu nedenle cihazın sesini açmak için düğmeyi biraz zorluyoruz.

3.5 mm standart kulaklık girişi ve şarj ve veri aktarımı işlemleri için mikro USB girişi yer alıyor. Sağ ve sol kısmının tasarımı ve yapısı suyu dışarıda tutmaya meyilli üretilmiş. Xperia V ve T'nin özellikleri her ne kadar aynı olsa da bu suya dayanıklı telefon Ice Cream Sandwich işletim sisteminde kadar çevik değil.

Buradan tabi ki Xperia V'nin yavaş olduğu sonucu çıkmıyor fakat sadece büyük kardeşine oranla daha yavaş kalıyor. Uygulamaların yüklenmesi yarım saniye daha uzun sürüyor. Bu süre eğer hızlı bir telefon kullanıyorsanız dikkate alınmaya değerdir. Aynı şekilde kamera uygulamasında da aynı zaman farkını görüyoruz.

Xperia V, Xperia T gibi 13 MP kamera ile kullanıcılarına sunuluyor. Yüksek çözünürlükteki resimelr otomatik odaklama, 16x zoom ve LED flaş eklentileriyle de çekilebiliyor. Ayrıca bir çok efekt ekleme şansınız da var.

Xperia V 4.3 inç ekran ve Sony'nin Bravia Engine 2 teknolojisiyle geliyor. Bu sistem sayesinde 720p ekran daha iyi çözünürlük ve kalite ile kullanıcılara sunulmuş oluyor. Video ve oyunlar için iyi bir seçenek olacak diyebiliriz.

Müzik uygulamaları için Sony Walkman ve Music Unlimited uygulamaları yüklenmiş olarak geliyor. Ayrıca Xperia V'nin PlayStation sertifikası ile de gelmesi size iyi bir oyun deneyimi yaşatacak.

Mesajlaşma, e-mail ve sosyal paylaşımlar için Android klavyesini kullanabiliyorsunuz, bunun yanında Sony'nin sunduğu bir klavye seçeneği daha bulunuyor. Sony'nin de Google kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Mikrofon ve kulaklık da dahil olmak üzere Sony'bu cihazda NFC sistemini de destekliyor. 1750 mAh batarya ile gelen telefonun pil ömrünün hayal kırıklığına uğrattığını düşünüyoruz. Xperia V'nin bu yılın 4. çeyreğinde çıkması bekleniyor. Kesin çıkış tarihi ve fiyatı konusunda Sony açıklama yapmıyor.

Yorumlar
Leo
telefonun bataryasinin degistirebilir olmas?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.