Mobil

Tablet kullanıcıları nasıl vakit geçiriyor?

Farklı işletim sistemine sahip tablet sahipleri acaba tabletlerini nasıl kullanıyor?

Tablet kullanıcıları nasıl vakit geçiriyor?

Tablet sektörü iPad liderliğinde devam ederken Çin'de üretilen ucuz tabletlerin varlığı ile Android tablet piyasasıda oldukça hareketlendi. Bu ucuz tabletler ilk çalıştırıldığında oldukça stabil görünselerde içine programlar yüklendikçe işletim sisteminin şişme yaptığını ve kötü bir kullanıcı deneyimi bıraktığını belirtmeliyiz. Özellikle çocukları için bu ucuz tableti seçmeyi düşünen aileler kısa vadede daha az ödese de uzun vadede her sene bir tablet almak zorunda kalabilirler. 

Tablet konusunda iOS ve Android belli bir noktada olsalar da ülkemizde pek satışı olmayan ve çevremizde görmediğimiz (kitap okuma oranının çok düşük olmasından dolayı) Amazon Kindle Fire gibi birde gerçek bulunmakta. Açıkçası geçtiğimiz yıl tatile gidene kadar bende Kindle Fire ile tanışmamıştım ama çevremizdeki 10 turistten 9'da bu tablletten görünce meraklandım ve birinden bu tableti isteyerek biraz inceleme fırsatı buldum.

Kindle Fire, dünyanın en büyük online satış şirketlerinden biri olan Amazon'un kendine özel tabletidir. Nokia X gibi Android tabanlı bir yazılıma sahip olan Kşndle Fireın kendine özel birde "amazon marketi" var. Bu marketten oyun, uygulama ve ekitap satın alabiliyorsunuz. Sanki Kindle Fire incelemesi yapıyor gibi bir yazı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama The Wall Street Journal gazetesinin yaptığı incelemeye göre tablet kullanıcılarının tabletlerini nasıl ve ne şekilde kullandıkları ortaya çıkartılmış. Öncelikle bilmeyenler için araştırmada adı geçen Kindle Fire tabletinin ne olduğunu söylemek istedim.

1396425159_ipad-fire-usage.jpg

The Wall Street Journal gazetesinin yaptığı araştırmada iPad sahiplerinin en çok internette gezdikleri ve maillerini okumak için tabletlerini tercih ettiği görülüyor. Kindle Fire sahipleri ise tableti tamamen zaman geçirme amaçlı yani oyun ve kitap okumak için kullanıyorlar. Android tablet kullanıcıları ise tabletlerinden en çok oyun oynuyor ve müzik dinlemeyi tercih ediyor. 

Peki siz tabletiniz ile en çok neler yapıyorsunuz ve hangi tableti kullanıyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.