Mobil

Tecno, Apple'ı geride bıraktı! İşte şaşırtan rapor

Akıllı telefon sektöründe ciddi bir rekabet söz konusu. Ancak bazen şaşırtıcı sonuçlar da çıkıyor. Bu kapsamda Tecno Apple'ı geride bıraktı.

Tecno, Apple'ı geride bıraktı! İşte şaşırtan rapor

Güvenilir bir rapordan gelen verilere göre, Çin markaları Temmuz 2022'de Rus akıllı telefon pazarına liderlik etmeye başladı. Daha önceki raporlara bakılırsa Xiaomi, %42 gibi büyük bir pazar payına sahipti. Şimdi ise Realme ve Tecno, Samsung ve Apple'ın yanı sıra ilk beşte yer almayı başardı.

Xiaomi'nin büyük bir pazar payı olmasına rağmen, en yüksek büyümeyi kaydeden Realme oldu. Çinli marka ikinci sırayı almak için satışlar açısından Samsung ve Apple'ı geride bıraktı. Pazar payı Haziran'daki %13.4'ten Temmuz'da %17'ye yükseldi.

Tecno, Apple'ı geride bıraktı! İşte şaşırtan rapor

apple

Tecno bile Apple'ı %0,5 pazar payıyla geride bıraktı. %7,5 pay ile dördüncü sırada yer alırken, onu %7 pay ile Apple izledi. Samsung ise %8,5 pay ile üçüncü sırada yer aldı. Haziran ayında Apple ve Samsung, Rusya'da sırasıyla %9,7 ve %10,9 pazar payına sahipti.

Gelirden bahsetmişken, Xiaomi %35'lik payla bu konuda bile ilk sırada yer aldı. Apple ise %25 pay ile ikinci sırada yer aldı. Bunları Realme (%12,5), Samsung (%11) ve Tecno (%4) izledi. Temmuz ayında 36,7 milyar ruble değerinde toplam 2,3 milyon akıllı telefon satıldı. Ortalama satış fiyatı (ASP) %6 azalarak 16,1 bin rubleye geriledi.

Samsung ve Apple'ın Rusya'daki düşüşü, tedarik eksikliğinden kaynaklanıyor. Hatırlatmak gerekirse, her iki dev de bu yılın başlarında Ukrayna ile olan savaş nedeniyle ülkeden çekildi. Tedarikleri şu anda savaş öncesine göre %80-90 daha az. Apple'ın düşüşü, Apple Pay'in kullanılamaması ile bölgedeki ekosisteminin çöküşüne de bağlanıyor. Ancak Apple kullanıcılarının markaya ve ekosisteme olan duygusal bağlılığı nedeniyle Samsung'dan daha iyi performans gösteriyor.

Yorumlar
sane
daha bir güncelleme vermiyor ben önermiyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.