Mobil

Tegra 4 işlemcili Tegra Tab ortaya çıktı

Tegra 4 işlemcisini pazara sunma noktasında sorunlar yaşayan Nvidia'nın ilk referans tabletinin görüntüleri sızdırıldı.

Tegra 4 işlemcili Tegra Tab ortaya çıktı

Geçtiğimiz yıl One X ve Nexus 7'de yer alan Tegra 3 işlemcisi ile adından söz ettiren Nvidia, özellikle işlemcinin 40nm mimarisine sahip olması dolayısıyla telefonların daha fazla ısınmasının ve bu sebeple de daha hızlı batarya tüketiminin oluşması sebebiyle hem üreticilerin hem de kullanıcıların yoğun tepkisini almıştı. Tegra 4’te ise GPU tarafında yapılan güçlendirmelerin yanı sıra Cortex-A15 ve 28nm mimarisi sayesinde bir önceki nesilde eleştiri alan birçok detay giderildi. Oysa bakıldığında Tegra 4 henüz mobil dünyasına yayılmış değil ve üreticiler tarafından hala benimsenmedi. Bu duruma sebep olan en önemli etken ise Tegra 4 çipsetlerin Qualcomm ve MediaTek çözümlerine göre daha yüksek fiyata sahip olmasıdır.

1376114650_tegra-tab-560-brighter.jpg

Halihazırda birkaç tablet çözümünde yer alan Tegra 4, ilk olarak yer alacak. Telefonun bazı görselleri bir süre önce sızdırılmıştı. Bir yandan GPU birimini lisanslamak için çalışmalar sürdüren Nvidia, diğer taraftan ise kendi referans tabletinin hazırlıklarını sürdürüyor. Önümüzdeki haftalarda satışa sunulması beklenen Tegra Tab isimli tabletin bazı görselleri sızdırılırken, tablete dair kimi teknik özellikler de gün yüzüne çıktı.

1.8GHz frekans hızında çalışan 4+1 çekirdek yapısına sahip Tegra 4 ve 72GPU çekirdeğine sahip GeForce ULP grafik biriminden güç alan tablet, 7-inç boyutu ile Nexus 7’nin en önemli rakiplerinden biri olarak gösteriliyor. Android işletim sistemi ile çalışacak tabletin bütçe dostu bir fiyat sergilemesi beklenirken, 5MP arka kamera, microUSB, microHDMI, Android 4.2.2 ve SIM kart yuvası Tegra Tab isimli tabletin diğer özelliklerini yansıtıyor.

Tabletin yılın son çeyrekğinde resmiyet kazanması bekleniyor.

1376114661_tegra-tab-560-brighter2.jpg 

Yorumlar
Misafir
tipe bakya
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.