Mobil

Teknolojik ürünler çok ucuzlayacak! İşte tarih

Dünyanın en önemli yarı iletken üreticilerinden biri olan TSMC, çip krizini tarihin tozlu sayfalarına gömmekte kararlı.

Teknolojik ürünler çok ucuzlayacak! İşte tarih

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla birlikte hayatlarımıza giren tabirlerden biri olan çip krizinin, korona salgının sona ermeye başlamasıyla birlikte azalması ve kısa süre içerisinde de ortadan kalkması bekleniyordu. Bununla birlikte şu an için bu beklentilerin gerçekleştiğini söylemek çok mümkün değil.

Bununla birlikte yarı iletken üretiminde dünyanın en önemli markalarının başında gelen TSMC, bu sorunu aşabilmek için yatırım üzerine yatırım yapıyor. Bilindiği üzere, yakın bir zamanda Arizona’da 5nm çip üretebilecek bir fabrika kurmak için kolları sıvayan Tayvanlı şirket, bu yatırımı için tam 12 milyar doları gözden çıkartmıştı.

Teknolojik ürünler çok ucuzlayacak! İşte tarih

Ancak şirketin daha fazla yeni nesil çip üretebilmesinin yolu, eski nesil çipleri bir kenara bırakıp bunlara yönelmesinden geçiyor. Öte yandan her ne kadar en önemli müşterisi olan Apple’ın bütün A15 Bionic ve M1 çiplerini üreten isim kendisi olsa da, ünlü teknoloji şirketinin müşteri portföyü sadece Apple’dan ibaret değil ve hala 7-28nm’lik çiplere ihtiyaç duyan onlarca marka mevcut.

İşte eski nesil olarak tabir edilen bu çipleri üretebilecek bir başka fabrikaya daha ihtiyaç duyan TSMC çareyi Singapur’da da bir fabrika kurmakta buldu. Bu yatırımının da en az 10 milyar dolar seviyesinde olacağı düşünülen şirket, söz konusu fabrika inşası için hükümetten de destek almayı planlıyor.

Yorumlar
Muaz
Türkiye hariç desen doğruluk payı vardı
Cevapla
Hayal
Dolar aldı başını gidiyor bu yazıyı yazan zat sen buna inanıyormusun
Cevapla
murat
Hayal başka bişey deyil medyanın tel yaptığı milleti keklemek
Cevapla
Ss
Tarih demişsiniz tarihten eser yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.