Mobil

Telefon fiyatlarına yüzde 100 zam kapıda!

Akıllı telefon pazarı karışmaya başlayacak. Dünya çapındaki çip krizinin kısa sürede çözülmeyeceği söyleniyor. Bu kriz fiyatları yüzde 100 artırabilir.

Telefon fiyatlarına yüzde 100 zam kapıda!

Koronavirüs salgını ile patlak veren yarı iletken krizi teknoloji sektörünü etkilemeye devam ediyor. Çip krizi olarak bildiğiniz bu krizden dolayı, telefondan oyun konsoluna, otomobilden bilgisayar donanıma kadar tüm sektörde stok sorunu baş göstermişti. Çip krizinin 2021'in sonlarına doğru çözülmesi bekleniyordu. Ancak bugün IBM'den gelen haberler herkesin karamsarlığa düşmesine neden oldu.

Fiyat artışlarının iPhone 13 ile başlaması bekleniyor

IBM başkanı Jim Whitehurst, çip krizinin 2 yıl daha devam edeceğini düşünüyor. Bu 2 yıllık süreç özellikle telefon üreticilerini dara düşürecek. Çip krizinden dolayı ilk fiyat artışının iPhone 13 ailesi ile başlaması bekleniyor. iPhone 13'ü sonrasında Xiaomi Mi 12 ve Samsung Galaxy S22 ailesi takip edebilir.

2022'de satılacak olan özellikle amiral gemisi cephesinde 100 dolar  ila 200 dolar arasında fiyat artışı yaşanacağı öngörülüyor. Çip krizinin çözümü 2023'e sarkacağı için 2023'te de bu seviyelerde zamların yapılması bekleniyor.

Türkiye'de amiral gemisi telefon fiyatları bildiğiniz gibi 9.999 TL'den başlıyor. Fiyatların artırılması ile amiral gemisi modeller ülkemizde 1.000 TL daha zamlanacak. Adamların 100 dolar yani 100 birimlik artışı bize 1000 birime mal olacak.

Bu fiyat artışı sadece telefon pazarı ile kısıtlı kalmayacak. Yeni tanıtılacak olan teknolojik ürünlerde de stok sıkıntısı çekileceği için fiyatlarda ciddi oranda artışlar yapılacak. Bu artışlar, çip krizinin çözülmesinden sonra sabitlenecek. Yani çip krizi çözüldü fiyatları ucuzlatalım diye hiçbir firma elini taşın altına koymayacak.

Telefon fiyatlarına yüzde 100 zam kapıda! - Resim : 1

Global çapta yaşanan bu çip krizinin ne zaman çözüleceği, bu süreçte firmaların neler kabeyeceği henüz kestirilemiyor. Ancak şundan eminiz ki teknolojinin ilerlemesi Çin'den çıkan koronavirüs yüzünden 1-2 yıl aksayacak. Firmalar yeni teknolojilerini sunmak için çip krizinin geçmesini bekleyebilir. Bu da büyük çaplı yeniliklerden mahrum kalmamıza neden olacak. 

Yorumlar
opdima
Şu birim olayı baydı artık. Yeminle baydı. Orana bak kafasız herif. 1000 dolara 100 dolar %10. 9999 tl ye 1000 tl lik artış %10. Onlar zaten 1200 dolarlık telefona uçuk fiyatlı diyorlar. Aa ne güzel bizde 1200 birim hemen alalım kafasında değil millet. Bizimkiler 5000 e bile aa ne güzel ucuzmuş hemen alalım derdinde. Gelirine baksan 2500 tl. İşte bu kafa birim lafını edecek kadar ekonomi dinamiklerinden habersiz olan kafa. Ha şimdi çıkar birileri neyi savunuyorsun diye. Alım gücümüze kıyasla fiyatlar aşırı yüksek fakat birim üzerinden şu muhabbeti yapıp bir yere varamazsınız. Paranızın alım gücüdür asıl mevzu.
Cevapla
İbrahim
Covid piyasayı duman etti
Cevapla
Selcuk
Yüzde 100 zam diye haber yapıp 100 dolar haberi vermek te ayrı bir beceri
Cevapla
opdima
Bir teknolojioku klasiği. Reziller. Arada bir giriyorum. Ona da pişma oluyorum sonra. Eskiden daha doğruydu ve doluydu içerikleri.
Covid-19
Ben olmasanda vergi gelecekti pahalanacaktı bı kere
Cevapla
Alanya
Şu zıkkım covidin bir faydasını göremeyecezmi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.