Telefon pazarında dengeler değişti! Çinli dev için kötü haber!

2021 ilk çeyrek akıllı telefon satış rakamları belli oldu. Hangi marka ne kadar pazar payı almış kim ne kadar kaybetmiş. İşte satış rakamları.

Telefon pazarında dengeler değişti! Çinli dev için kötü haber!

Küresel akıllı telefon pazarı 2021 ilk çeyrekte ilk beş OEM'in güçlü gelir artışıyla rekor gelir elde etti. Yıllık büyüme, COVID-19'un Çin, ABD ve Avrupa'nın bazı bölgelerini etkilediği 2020'nin aynı çeyreği dikkate alındığında daha yüksek bir oranda gerçekleşti. Avrupa, Çin ve Hindistan gibi ülkelerdeki sevkiyatlar beklenenden daha güçlüydü.

Tedarik zinciri oyuncuları, amiral gemilerini normal döngülerinden daha erken piyasaya sürmek zorunda kalan ilk beş markaya öncelik verdiler ve bu da markaların 2021 ilk çeyrek boyunca arz sıkıntısı sorunlarına rağmen pazar performanslarını artırmalarını sağladı.

Apple yükseliyor, Huawei kan kaybediyor İşte telefon pazarının yıldızları!

Kıdemli Analist Harmeet Singh Walia konu ile ilgili açıklamalar paylaştı. Pazar payları genişledi diyen Walia "Küresel akıllı telefon segmenti, %35'lik bir artışla 113 milyar dolar ile rekor bir ilk çeyrek toptan sevkiyat geliri elde etti. Bu, sektörün tedarik zinciri kısıtlamalarıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda geldi.

Apple, iPhone 12 Serisi’nin güçlü performansı ve gecikmeli lansman nedeniyle önceki çeyrekten itibaren talebinin artmasıyla rekor bir ilk çeyrek gelir payı elde etti. Üst düzey varyantı Pro Max'in ABD ve Avrupa gibi ülkelerdeki popülaritesi de Apple'ın gelir artışını sağladı. Xiaomi, OPPO ve Vivo da bu çeyrekte rekor sevkiyatlar ve gelirler elde etti, Huawei'nin küresel olarak payını ve Çin'deki önemli 5G atılımını yakalamaya yardımcı oldu. Mi 11, Find ve X60 gibi amiral gemisi serileri sırasıyla yükselişe geçti" dedi.

Telefon pazarında dengeler değişti! Çinli dev için kötü haber! - Resim : 1

Akıllı telefon pazarında neler yaşandı

OEM sıralamaları hakkında yorum yapan Kıdemli Analist Varun Mishra, "Samsung, Galaxy S21 serisinin başarılı lansmanı ile Avrupa, ABD, Kore ve diğer pazarlarda gelen yoğun taleplerle zirveyi geri kazandılar. Aynı zamanda, Apple'ın ABD, Çin, Hindistan ve Japonya'da rekor bir ilk çeyrek pazar payına ulaşmasıyla iPhone 12 serisine olan talep daha da güçlendi. 

Xiaomi, OPPO ve Vivo, küresel olarak ve Çin, Avrupa, Latin Amerika ve Güney Asya gibi pazarlarda tüm zamanların en yüksek küresel pazar payını kaydettiler. Her üç marka da Huawei'nin bıraktığı boşluğu başarıyla doldurdu ve bu markalar söz konusu bölgelerde daha da büyümek için gerekli çalışmaları yaptılar."

Akıllı telefon pazarında güncel değerlendirme

  • Apple iPhone, marka söz konusu 2021 ilk çeyrekte satışlarda yeni bir yüksek seviyeye ulaştı. iPhone 12 serisinin güçlü performansı, Apple'ın ilk çeyrek gelirini artırmasına yardımcı oldu.
  • Samsung’un hem gelir hem de sevkiyat açısından büyümesi, öncelikle en son S21 serisinin başarısından kaynaklandı. Bu, serinin başarısında önemli bir katalizör görevi gördü ve bu başarı ABD ve Avrupa'daki 5G ağlarının genişlemesi ile oluştu. Samsung'un başarılı A Serisi cihazlarıyla orta uç segmenti desteklemesi de bir diğer önemli faktördü.
  • Xiaomi’nin 48,5 milyon akıllı telefondan oluşan rekor akıllı telefon sevkiyatları Çin, Hindistan, İspanya, İtalya, Rusya ve Endonezya gibi pazarlar tarafından yönlendirildi. Xiaomi, Avrupa'nın yanı sıra Çin'de de daha da genişleyerek Huawei'nin bıraktığı boşluğu kısmen doldurdu. Xiaomi'nin 11 serisi, K40 ve Redmi Note 10 serisinin başarısı, Xiaomi'nin üç aylık rekor gelir elde etmesine yardımcı oldu.
  • OPPO'da, hem gelir hem de sevkiyat açısından rekor bir çeyrek satışa sahip oldu. OPPO, dünya çapında 38 milyon adet satış yaptı ve şaşırtıcı bir şekilde %70'lik bir büyüme gösterdi.
  • Vivo’nun sevkiyatları %64 oranında büyüyerek, çeyrek boyunca liderlik konumuna ulaştığı. Çin'deki büyümenin etkisiyle birinci çeyrekte 2021'de şimdiye kadarki en yüksek 35,5 milyon adede ulaştı. Vivo ve OPPO ise Çin'deki liderlik pozisyonu için başa baş mücadele ediyorlar. 

Telefon pazarında dengeler değişti! Çinli dev için kötü haber! - Resim : 2

Akıllı telefon satışları ve pazar payları

  • Samsung pazar payı : %22 / 76.6 milyon adet
  • Apple pazar payı : %17 / 59.5 milyon adet
  • Xiaomi pazar payı : %14 / 48.5 milyon adet
  • Oppo pazar payı : %11 / 38.0 milyon adet
  • Vivo Pazar payı : %10 / 35.5 milyon adet

Küresel akıllı telefon satış gelirleri 2021 Mart ilk çeyrek verilerine göre 100 milyar doları aşarak 113 milyar dolara ulaştı. Küresel sevkiyatların %20 büyüdüğü dikkate alındığında Apple, Samsung ve Xiaomi liderliğinde satışların 355 milyon adete ulaştığı görülüyor.

Samsung 2021 ilk çeyrekte 76.8 milyon adet satış ile Dünya’nın en büyük OEM’i olarak en üst sıraya yerleşti. Apple geçen yıla oranla satışlarını %43 oranında artırdı. Akıllı telefon pazarının en önemli markası olan Huawei, ABD ile yaşadığı sorunlar neticesinde listede kendisine 6.sırada yer bulabildi. Görünüşe göre  Huawei kan kaybetmeye devam ediyor.