Mobil

Telefon satışlarında son durum belli oldu! Çinli dev kan kaybediyor!

2021'in ilk çeyreğine ait telefon satış rakamları belli oldu. Çinli teknoloji devi anavatanında kan kaybetmeye devam ediyor...

Telefon satışlarında son durum belli oldu! Çinli dev kan kaybediyor!

Koronavirüs salgını en çok telefon sektörünü etkilemişti. Kan kaybeden telefon sektöründe bu süreçte sıralamalarda da büyük değişiklik oldu. Ancak salgının etkisinin azalması ile telefon sektörü yine toplamaya geçti. Digitimes Research, 2021'in ilk çeyreğinde Çin pazarında akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 9 artarak 94,6 milyon adede ulaştığını açıkladı.

Çinliler anavatanlarında lider konumda!

Digitimes Research'e göre, Xiaomi, Oppo ve Vivo tarafından yapılan ilk çeyrek akıllı telefon sevkiyatları, rekor kırdı. Huawei'in akıllı telefon sevkiyatları ilk çeyrekte azalmaya devam etti. Huawei'den ayrılan Honor'ın satışlarında ise koronavirüs salgınından dolayı gözle görünür bir artış yaşanmadı.

Oppo, Vivo, Xiaomi, Huawei ve Apple, ilk çeyrekte Çin'in cep telefonu pazarındaki ilk beş marka olmayı başardı. Bu markalar toplamda yüzde 91,8'lik bir paya sahip oldu.

Honor dışındaki çoğu markanın, parça ve bileşen eksikliğinden dolayı ikinci çeyrekte sevkiyatlarının küçüleceği söyleniyor. Digitimes Research, Çin pazarındaki genel akıllı telefon sevkiyatlarının ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 19,3 düşeceğini tahmin ediyor.

Telefon pazarındaki bu düşüşün 2021'in sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Çip krizinden dolayı telefon üreticileri özellike amiral gemisi yonga seti tedariği konusunda sıkıntı yaşıyor. Çip krizinin yıl sonuna kadar devam etmesi ve bu yüzden telefon fiyatlarında hissedilir bir fiyat artışının yaşanacağı da telefon üreticileri tarafından dile getiriliyor.

Yorumlar
DeDe
Yaw gardeşim, bi en iyi Çinli satar yapar diyorsun, şimdi de gan ağlar dersin. Bi garar verin aq.
Cevapla
Gürkan
Ben Avrupa pazarını değerlendirecek olursam, o adı geçen Markalar burada en alt gelir düzeyindekiler dışında hiç kimseyi ilgilendirmiyor, adını bile çoğu Avrupalı tanımaz, size göre bunlar nasıl teknoloji devi oluyor anlamadım, biraz daha ciddiyet lütfen
Cevapla
💎G@kko💎
Abem hiç bir zaman Çinli markaları sevmedim zaten
Cevapla
İbo
Seni her yerde görüyoruz ya öğren şu Türkçeyi ya da abine falan ver telefonunu o yazsın. Ne dediğin anlaşılmıyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.