Mobil

Telefonlarda 108 Megapiksel pazarlaması patladı!

Android kullanıcılarını rakam illüzyonu ile kandırmaya yönelik 108 Megapiksel olayı nihayet patladı. Samsung, Megapiksel yarışından çekilecek gibi görünüyor.

Telefonlarda 108 Megapiksel pazarlaması patladı!

Android telefon pazarında pazarlama unsuru olarak kullanılan 108 Megapiksel çözünürlüğündeki kamera kandırmacası nihayet patladı. Çıktığı ilk günden bu zamana kalitenin Megapiksel'de olmadığını sizilere aktarmaya çalışmıştık. Ancak firmalar kendileri arasında anlamsız bir yarışa girmiş ve 108 Megapiksel'i standartlaştırmışlardı. Ancak bu yarıştan Samsung'un çekileceği ortaya çıktı.

Samsung'un, Galaxy S21 ailesi ile DxOMark'ta tatmin edici puan alamaması, 108 Megapiksel sensörün tamamen pazarlama ürünü olduğunu göstermişti. Güney Koreli firmanın önümüzdeki süreçte Megapiksel yerine kaliteli lenslere odaklanması bekleniyor.

Mobil lenslerde önemli olan en son şey aslında Megapiksel. Eğer Billboard için baskı almayacaksanız 16 Megapiksel ila 64 Megapiksel arası fazlasıyla yetiyor. Apple bile iPhone 12 Pro modelinde üç adet 12 Megapiksel çözünürlüğünde lens kullanıyor. Kullanıcılarını pazarlama unsurunun bir öğesi yapmayan Apple, muhtemelen daha uzun süre 48 Megapiksel sensöre geçiş yapmayacak.

Samsung'un DxOMark testinde umduğunu bulamamasından dolayı yeni tepe model Galaxy'lerde 48 Megapiksel veya 64 Megapiksel sensör kullanması bekleniyor. Bu sensörlerin Mi 11 Ultra'daki gibi büyük ve µm değerinin yüksek olması bekleniyor.

Telefonlarda 108 Megapiksel pazarlaması patladı! - Resim : 1

Telefon sektöründeki 108 Megapiksel illüzyonunun geç de olsa bitmiş olması oldukça sevindirici. Sizin de aklınızda bulunsun, Megapiksel ne kadar yüksekse o kadar iyi fotoğraf çeker olayı tamamen bir yalandan ibaret. Bu DSLR fotoğraf makinlerinde bile geçerli.

Yorumlar
Nazif
Sony yılların sensör üreticisi bilmiyor ya Samsung bastı rakamları dedi boyle herhalde pazar kaparım eskiden de kamera da renkleri basarlar Dı şimdi bıraktılar Çinli firmalar olmasa o sensörleri alacak marka yok
Cevapla
Murat
Apple kamerasi android lerin en son cikanindan daha kaliteli istedikleri kadar megapixel yapsinlar sadece gosteris amacli, Samsung sifir aliyorsun kamera super 1-2 gun geciyor kalite dusuyor kutusundan cikip actigin gun gibi olmuyor maalesef 12 yildir apple kullaniyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım arıza olsun vs , android telefon alıyorsun satacağınız zaman %60-70 zararınız oluyor bu Samsung veya başka model diye hep düşük alıp milleti dolandıyor telefoncular.
Cevapla
Pasa
Samsung kamera ları okadar ıyı değildir dxomark ta hep duşuk puan almıştır şimdide samsung telefonlarında olimpos kamera kullanacaktır her sey mp değildir
Cevapla
0x01
Apple dan maaşlar yatmış ;)
Cevapla
Mmet
108 mp yere göğe sıdıramayan siz şimdi çark eden yine siz. Eski yazılara bir bakın.
Cevapla
bu torpağın çocuğu
onlar konuşur biz yaparız
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.