Mobil

Telefonunuzdaki şifreleri çalan bu yazılıma dikkat!

Android kullanıcıları dikkat! 226 uygulamadan şifre çalan zararlı bir yazılım keşfedildi!

Telefonunuzdaki şifreleri çalan bu yazılıma dikkat!

Android işletim sisteminde 226 uygulamadan şifre çalabilen zararlı bir yazılım keşfedildi.

Telefonunuzdaki uygulamaların şifresini çalan bu yazılıma dikkat!

ThreatFabric isimli bir güvenlik şirketindeki araştırmacılar, Alien isimli bir yazılımın, Android telefonlarda yer alan 226 uygulamadan şifre çalabilme yeteneğine sahip olduğunu keşfetti. Araştırmacıların açıklamasına göre aslında bu yazılım yeni bir yazılım değil. Cerberus isimli farklı bir yazılımın oldukça geliştirilmiş bir versiyonu.

Bilindiği üzere Google'ın geliştirdiği Android işletim sistemi günümüzde dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemi olmaya devam ediyor. Zira sadece akıllı telefonlarımızda değil, pek çok farklı platformda işlev görüyor.

Telefonunuzdaki şifreleri çalan bu yazılıma dikkat! - Resim : 1

Birçok işletim sisteminde olduğu gibi, daha önce de pek çok kez güvenlik tehdidi altında kaldığını gördüğümüz Android işletim sisteminin başı şimdi de yazımızın başında da belirttiğimiz Alien isimli zararlı yazılım ile dertte.

Çünkü bu yazılım yalnızca Android işletim sistemine sahip telefonlarda bulunan 226 uygulamadan şifre çalmakla yetinmiyor. Akıllı telefonunuza bulaştığı andan itibaren çeşitli tehlikeli saldırılar düzenleyebiliyor.

Araştırmacıların açıklamasına göre, kötü amaçlı yazılımın telefonlara nasıl bulaştığı henüz bilmiyor. Şifre çalıdığı uygulamalar arasında en bilinenleri ise Twitter, Instagram ve Snapchat gibi popüler sosyal medya uygulamaları yer alıyor.

O yüzden emin olmadığınız internet sitelerini dolaşmayın, uygulama yüklerken size sunulan kabul seçeneklerini iyi okuyun, emin olmadığınız ve bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 53
Olay Store'dan bir uygulama indirdim. Xiaomi cep bana adıma kayıtlı. Ancak sim kart babamın adına kayıtlı. O uygulama babamın adını soyadını hemen gösterdi. Ne uygulama !!! Turkcell in uygulaması bunu yapmıyor.....
Cevapla
Egemen
Vay be ne virüsmüş...
Cevapla
Kaf-ı Nuni
en dandirik uygulama , görevi ve işi olmadığı halde , telefon rehberine ve kameraya ulaşacağım diyor , millet de , yes , evet , diyor kuruyor . başka ne olacaktı ki
Cevapla
ismimi boş ver
neden uyg ler yok
Cevapla
ERK
HANGİ UYGULAMALAR
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.