Yazılım

Windows XP kullanıcıları dikkat! Kaynak kodları sızdırıldı!

Hackerlar Windows XP kaynak kodları sızdırarak, bir internet sitesinde paylaştı!

Windows XP kullanıcıları dikkat! Kaynak kodları sızdırıldı!

Microsoft’un 19 yıllık işletim sistemi olan Windows XP kaynak kodları sızdırıldı. Hackerlar sızdırdıkları bu kaynak kodlarını bir internet sitesinde paylaştı!

Windows XP kullanıcıları dikkat! Kaynak kodları sızdırıldı!

Yaklaşık 2 aylık zamanını tamamen sızdırılmış Windows kaynak kodlarını derlemeye ayırdığını iddia eden bir kişi, elindeki tüm koleksiyonu 43 GB büyüklüğünde bir torrent olarak yayınladı. Kullanıcının iddiasına göre ise kaynak kodları hackerların elinde zaten yıllardır bulunuyordu.

Windows XP kullanıcıları dikkat! Kaynak kodları sızdırıldı! - Resim : 1

Ayrıca Microsoft kurucusu Bill Gates hakkındaki birtakım komplo teorilerine ait videoları da içinde barındıran söz konusu torrenti indirmek istemeyenler için, yalnızca Windows XP ve Windows Server 2003 kaynak kodlarını içeren 2,9 GB boyutunda bir zip dosyası da mevcut.

Şimdilik Microsoft tarafından kamuoyuna konu ile ilgili bir açıklama yapmış değil. Ancak Microsoft'un artık bu işletim sistemine destek sunmadığı ve bu nedenle önemli güvenlik güncellemelerini sağlamadığı biliniyor.

İyi olan haber ise, söz konusu sızıntının modern Windows sürümlerini kullananlar için bir tehdit oluşturmuyor olması. Ayrıca Windows XP kullanıcı sayısının şu an oldukça düşük bir seviyede olması. Dünya üzerindeki toplam Windows XP kullanıcılarının oranı yaklaşık olarak %0.8 düzeyinde.

Yorumlar
F. Yelletkeliler
Microsoft sanki Çin Windows kullanmadığı için kodlarını Çin'e açmıştı. Bunun gibi bazı uygulamalar neticesinde kodlar bir şekilde internete düşmüş olabilir. Bu arada Microsoft açık kaynak koda yönelmişken Windows XP'yi açık kaynak olarak kendisi dağıtsaydı belki de bundan çatallanan işletim sistem(ler)i çok yaygınlaşabilirdi.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Windows 7 kaynak kodları belki sızmış gibi gösterilebilir niye mi? Kullanımı azalsın diye
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Windows 10 kurulumu yaparken önünüze çıkan " ürün anahtarım yok" kisimina geldiğinizde dizüstü bilgisayar inizin kasasının altındaki Windows 7 home veya Pro anahtarı ni yazın Windows 10 Home veya Pro kurulsun. Uzun ömürlü Windows 10 Home veya Pro nuz olsun....
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Sadece Windows XP mi belki de Windows yedi de sızdı kimbilir? Microsoft Windows XP den sonra Windows yediyi geliştirdi. Hani herkesin Windows On a geçmesini istiyor ya. Windows 10X i edinmek en iyisi biraz daha bekleyin ve Windows 10X li PC yi satın alın
Cevapla
Boş gelme bana
amma da hacker varmış, bu ne ya???
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.