Mobil

Tesla'nın aracı yine kazaya karıştı!

Tesla'nın model S aracını otomatik pilotta kullanan bir kadın, park halinde bulunan bir polis arabasına çarptı.

Tesla'nın aracı yine kazaya karıştı!

Tesla'nın aracı tekrardan kazaya karıştı. Ancak bu sefer biraz Tesla markası adına tehlikeli bir kaza diyebiliriz. ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Laguna Beach şehrinde, Tesla Model S aracını otomatik pilotta kullanan bir kadın, park halinde bulunan bir polis arabasına çarptı.

Kazada can kaybı olmazken Tesla sürücüsü hafif yaralandı. Son olayla birlikte Tesla'nın otomatik pilot özelliğinin güvenilirliğiyle ilgili tartışmalar yeniden başladı. Sizce bu sorun nereden kaynaklanıyor? 

Kaza sonrası iki araçta da maddi hasar meydana gelirken, polis aracının park halinde olması ve polislerin araçta olmaması olası bir can kaybını engelledi diyebiliriz. Tesla, zaman zaman yaptığı açıklamalarla otomatik pilot özelliğinin sürücünün sorumluluklarını tamamen ortadan kaldırmadığına dikkat çekiyor.

Otomatik pilot özelliğinin tüm kazaları engellemeyeceğine dikkat çeken yetkililer, sürücüleri ellerinin sürekli direksiyonda olması konusunda uyarıyor. Peki bu sefer bu özellik ''otomotik pilot'' kavramından dışarı çıkmış olmuyor mu? 

Son kazayla birlikte Tesla'nın "yarı bağımsız sürücü modu" diyelim, tekrar tartışmalara konu olurken, son yaşanan kazayla ilgili soruşturma hala devam etmekte. Kaza sırasında sürücünün ne yaptığı ise henüz netliğe kavuşan konular arasında yer almıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.