Mobil

TikTok için yolun sonu! Peki şimdi ne olacak?

Bilindiği üzere uzun süredir ABD-Çin hattında gerilim devam ediyor. TikTok için ise zaman tükeniyor!

TikTok için yolun sonu! Peki şimdi ne olacak?

Bilindiği üzere uzun süredir ABD-Çin hattında gerilim devam ediyor. TikTok için ise zaman tükeniyor! TikTok, önümüzdeki hafta ABD operasyonlarını kapatmak zorunda kalabilir.

TikTok için zaman tükeniyor! Neler olacak?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımlamıştı.

Söz konusu kararnamede  yer alan açıklamada ise ByteDance'in ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik "güvenilir kanıtlar" olduğu ifade edildi. Bu nedenle TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in, ABD'deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörülmüştü ve Microsoft veya başka bir Amerikan firması kısa biçimli video uygulaması TikTok'un ABD operasyonlarını süre dolmadan satın alırsa, bu yasağın ortadan kalkacağı bizzat Trump tarafından daha önce belirtilmişti.

15 Eylül, aynı zamanda Başkan Trump'ın TikTok'un ebeveyni ByteDance'e kısa biçimli video uygulamasının ABD operasyonlarını geri çekmesi veya eyaletlerde kapatılması için verdiği son tarih. Aksi taktirde şirketin ABD operasyonları sonlandırılabilir. Bu vesile ile Çin'e bazı yaptırımlar söz konusu olabilir. Bu yaptırımlar direkt olarak değil, tıpkı Huawei'ye yapıldığı gibi, Çin'in önde gelen şirketlerine ve belli markalara işletim sistemi, çip vb engellemelerde olduğu gibi benzer şekilde olabilir.

TikTok için yolun sonu! Peki şimdi ne olacak? - Resim : 1

Geçtiğimiz gün Trump, ByteDance'e herhangi bir uzatma verilmeyeceğini söylemişti. ABD hükümeti, kişisel verilerin TikTok tarafından toplanıp Pekin'e gönderilmesinden endişeli. TikTok bu bilgileri depolamak için iki sunucu kullansa da bu korku devam ediyor.

TikTok, App Store ve Google Play Store'dan iki milyardan fazla kez indirilen uygulamalar. ABD'li gençler ve diğerleri evde sıkışıp kalırken zaman geçirmek için TikTok videoları oluşturduğundan, uygulama salgın sırasında oldukça talep gördü. TikTok'ta oluşturulan içerik, dudak senkronizasyonu videoları, şakalar, danslar ve daha fazlasını içerir. Microsoft, Oracle, Twitter ve Walmart dahil olmak üzere birçok ABD şirketi TikTok'u satın almakla ilgilendiğini belirtmişti.

TikTok'un ana şirketi, 100 milyon ABD'li TikTok kullanıcısına ek olarak, şirket için 1.500 Amerikalının çalışıyor olduğu belirtiyor. TikTok'un ABD payının, yapılacak anlaşmada 20 milyar dolar aralığında bir değere sahip olabileceği belirtiliyor. Dünya çapındaki operasyonlarının ise 100 milyar dolara yakın bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor.

Microsoft'tan açıklama geldi

Öte yandan bu gelişmeler olurken Microsoft TikTok ile ilgili bir açıklama yaptı.  Microsoft'tan yapılan açıklamada, ByteDance'in TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft'a satmayacağını şirkete bildirdiği aktarıldı. 

Öte yandan, The Wall Street Journal'ın isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, ByteDance'in TikTok’un ABD operasyonları için Oracle ile anlaştığı kaydedildi. Söz konusu haberde, anlaşmanın büyük olasılıkla doğrudan bir satış olarak yapılandırılmayacağı belirtildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.