TikTok'un yasaklanması için ilk adım sonunda atıldı, peki şimdi ne olacak?

TikTok'un ABD'de yasaklanması yönünde hazırlanan yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'nden geniş çoğunlukla onay aldı.

TikTok'un yasaklanması için ilk adım sonunda atıldı, peki şimdi ne olacak?

Amerika Birleşik Devletleri'nde, popüler video paylaşım uygulaması TikTok'a yönelik endişeler sürerken, Temsilciler Meclisi'nde büyük bir oy birliğiyle yeni bir yasa tasarısı kabul edildi. 360'a karşı 58 oyla geçen bu yasa, TikTok'un sahibi olan Çinli ByteDance şirketinin Amerikan uygulama mağazalarından çıkarılmasını öngörüyor. Bu hamle, şirketin uygulamayı hızla Amerikan bir şirkete satmaması durumunda devreye girecek. Çin hükümetinin, Çin Komünist Partisi'nin mevzuatı gereği ByteDance'ten kullanıcı verilerini talep edebileceği yönünde güçlü şüpheler bulunmakta. Bu gelişme, 170 milyon Amerikalı kullanıcının kişisel verilerinin korunmasına yönelik ciddi endişeleri gündeme getiriyor.

Tasarı aynı zamanda, Ukrayna'ya askeri donanım ve İsrail'e füze fonlaması gibi taleplerle bağlantılı olarak sunuldu. Bu strateji, Senato'nun tek bir oylamayla yasa tasarısını geçirmesi için baskı oluşturuyor. Analistler, Senato'nun önümüzdeki iki hafta içinde tasarıyı ele alacağını ve bu durumun yasanın geçirilme ihtimalini artırabileceğini öngörüyorlar. Eğer yasa tasarısı Başkan Joe Biden'ın masasına gelirse, imzalamayı planladığı belirtiliyor.

TikTok'un yasaklanması için ilk adım sonunda atıldı, peki şimdi ne olacak?

Önceki bir girişimde, 2020 yılında dönemin başkanı Donald Trump, ByteDance'ı TikTok'un Amerikan varlıklarını bir Amerikan şirketine satmaya zorlamıştı. O dönemde Oracle, Microsoft ve Walmart gibi teknoloji devleri bu alım için ilgi göstermişti. Ancak anlaşma müzakere aşamasına bile ulaşamadı.

Yeni yasa tasarısı, ByteDance'a TikTok'u yeni bir sahibe satması için 270 gün süre tanıyor. Bu süre, önceki tasarıya göre altı aydan daha uzun bir zaman dilimi sunuyor. Başkanın, satış sürecinde ilerleme kaydedildiğini düşünmesi halinde bu süreyi 90 gün daha uzatma hakkı bulunuyor.

TikTok ise geçtiğimiz hafta bir açıklama yaparak, Temsilciler Meclisi'nin önemli yabancı ve insani yardım taleplerinin arkasına saklanarak Amerikalıların özgür ifade haklarını ihlal eden bir yasağı tekrar gündeme getirmesini eleştirdi. Şirket, bu yasağın Amerika'daki 7 milyon işletmeyi olumsuz etkileyebileceğini ve yıllık 24 milyar dolarlık bir ekonomik katkıyı sona erdirebileceğini vurguladı.