Mobil

Tim Cook'un indirim müjdesi hayal oldu!

Türkiye’de cep telefonlarında yüzde 25 olarak uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nin yüzde 50’ye kadar çıkarılmasını öngören yasa değişikliği önerisi en çok Apple markasını vuracak gibi duruyor.

Tim Cook'un indirim müjdesi hayal oldu!

Akıllı telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV’nin yüzde 50’ye kadar çıkarılmasını öngören yasa değişikliği önerisi, anlaşılan Tim Cook'un indirim müjdesini silip süpürecek. 

Bildiğiniz gibi Türkiye’de cep telefonlarında yüzde 25 olarak uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nin yüzde 50’ye kadar çıkarılmasını öngören yasa değişikliği önerisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.

Tim Cook'un indirim müjdesi hayal oldu!

İlgili Torba Kanun’un gerekçelerinde yer alan 9. Madde’ye göre cep telefonları için ÖTV oranlarının yüzde 50’ye kadar çıkarılmasının önü açılıyor. Peki bu durum bizleri nasıl etkileyecek? Apple markasının CEO'su Tim Cook'un geçtiğimiz günlerde vermiş olduğu indirim müjdesi yalan mı olacak?

Normal olarak Türkiye’de satılan akıllı telefonlar üzerinden tüketiciler, devlete Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve TRT Bandrolü olmak üzere üç ayrı vergi ödüyor. 

Apple Türkiye de internet sitesi üzerinden, modeline göre iPhone fiyatlarındaki toplam vergi yükünü açıklıyor. Ancak bizim pazarda bu işler biraz karışık hal almaya başladı. Şu anda 9 bin 899 TL’ye satılan 64 GB’lik iPhone XS’deki toplam yasal yükümlülükler 2 bin 926 TL.

Kısacası iPhone XS’nin vergisiz fiyatnının 6 bin 973 TL olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. 2 bin 926 TL’lik vergi ve diğer yasal yükümlülükler dikkate alındığında cihazın maliyet bedelinin toplamda 4 bin 700 TL olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. 

Eğer bu yasa onanırsa ve yürürlüğe girerse peki o zaman vergi ve diğer yasal yükümlülükler kaç paraya yükselecek? iPhone XS için ödenecek olan vergi diğer yasal yükümlülükler ile beraber 2 bin 926 TL’den 4 bin 451 TL’ye yükselmiş olacak.

Yani yüzde 50 ÖTV, iPhone XS fiyatını 1525 TL artırıyor. Tim Cook'un yıllar sonra verdiği indirim müjdesi de böylelikle getirilmeye çalışılan bu yasa ile uçurulmuş olacak. Peki ya sizin bu konudaki düşünceleriniz neler? 

Yorumlar
Usta
Bi Telefonuz Vardı Onuda Gözaltına Aldılar
Cevapla
Ziyaretçi
Verginin yüzde 50 ye çıkarılmasını elbette tasvip etmiyorum, vergiye doymadılar, ancak apple ın bundan olumsuz etkilenmesi hoşuma gidiyor.
Cevapla
fkk
beter olsunla
Cevapla
hasan ekinci
iyi olmuş türk milletini enayi yerine koyan apple inşallah bir telefon bile satamaz 500 dolarlık telefonu bize 1800 liyaya satıyorlar
Cevapla
Oh mİs
Aga oh mis. Herkes eski küçük telefonlara dönecek :D. kıs kıs kıs
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.