Mobil

Tizen'li Samsung Z'nin ilk ön incelemesi yayınlandı [video]

Tizen işletim sisteminin ilk bakışta Android ve TouchWiz arayüzünden fazlasıyla ilham aldığını söyleyebiliriz.

Tizen'li Samsung Z'nin ilk ön incelemesi yayınlandı [video]

Samsung geçtiğimiz günlerde Tizen işletim sistemli ilk akıllı telefonu resmen duyurmuştu. Tasarım noktasında mevcut Samsung telefonların arasından sıyrılan Tizen'li ilk akıllı telefon Samsung Z, sahip olduğu donanım özellikleriyle orta ve üst seviye arasında konumlandırılabilir. Önümüzdeki haftalarda ilk olarak Rusya'da satışa sunulacak telefonun ilk ön inceleme videosu yayınlandı. Video detaylarına geçmeden önce dilerseniz Samsung Z'nin sahip olduğu donanım özelliklerine bir göz atalım.

Samsung Z'de 4.8-inç büyüklüğünde HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran yer alıyor. 2.3GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcisinden güç alan telefonun bellek tarafını 2GB RAM, 16GB depolama ve hafıza kart desteği oluşturuyor. 8MP çözünürlüklü arka kamera, 2.1MP ön kamera, 2.600mAh kapasiteli pil, LTE-A, NFC , IR sensörü, Ultra Güç Tasarruf Modu, daha hızlı veri indirme olanağı sağlayan Download Booster özelliği, parmak izi ve kalp hızı ölçüm sensörü telefonda öne çıkan diğer özellikler şeklinde sıralanabilir. 

1401854688_2014060215202435672.jpg

Samsung Z'nin beraberinde getirdiği Tizen işletim sisteminin 2.2.1 numaralı sürümünün kendin has bazı özellikleri olsa da, işletim sisteminin arayüz deneyimini genel hatlarıyla Android KitKat ve TouchWiz arayüzünden ilham aldığını söyleyebiliriz. Bildirim ekranı, yana doğru sürükleme yaparak ana ekran ekleme ya da silme, widget desteği, kilit ekran ve kamera kısayolu halihazırda TouchWiz arayüzünde yer alan özellikler. Galaxy S5'teki bir Ayarlar menüsünün yer aldığı işletim sisteminde çoklu görev yöneticisi de unutulmamış.

Tizen işletim sisteminde fark oluşturan detaylar ise; yuvarlak ikon tasarımı, yukarı doğru sürükleme hareketiyle menü uygulamalarına geçiş, temalar ve Tizen Store şeklinde sıralayabiliriz. Bunun yanında Samsung, Tizen işletim sisteminin özellikle bellek yönetimi noktasında başarılı bir iş çıkardığını altını çizerek ifade ediyor. Alt bölümden videoya göz atabilirsiniz. 


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.