Mobil

Trump son hamlesini yaptı! Huawei şimdi çıkmazda!

ABD – Huawei arasındaki gerilimde Trump yeni hamlesini yaptı. Huawei bu hamle karşısında ciddi anlamda zor günler geçirebilir.

Trump son hamlesini yaptı! Huawei şimdi çıkmazda!

Trump hükümetinin Huawei’ye karşı duyduğu öfke bir türlü dinmiyor. Muhtemelen ABD koronavirüs salgını nedeniyle uğradığı zararın faturasını da Çinli şirketten çıkarmak istiyor.

Bilindiği üzere Trump daha önce ABD merkezli teknoloji şirketlerinin Huawei ile olan lisans anlaşmalarını sonlandırmalarını istemişti. Hatta bu doğrultuda Google Android bazlı servislerini Huawei’nin modellerinden kaldırma kararı almıştı. Dolayısıyla yeni çıkan modellerde Google servisleri yer almıyordu.

Yalnızca bu hamle bile Huawei’nin Avrupa’daki satışlarında önemli bir düşüşe neden oldu. Biz Trump hükümetinin bu hamlesinden geri adım atmasını beklerken şimdi de TSMC’ye kısıtlama geldi.

Trump son hamlesini yaptı! Huawei şimdi çıkmazda!

TSMC dünya genelindeki çip geliştiricilerinin yükünü çeken bir üretici. Yani Huawei, Qualcomm, Apple ve Samsung gibi yonga seti geliştiricileri, çiplerinin seri üretimini TSMC vasıtasıyla gerçekleştiriyor.

Trump son hamlesini yaptı! Huawei şimdi çıkmazda! - Resim : 1

Tayvan kökenli şirketin son dönemde ABD’de yeni bir fabrika açacağı konuşuluyordu. Nitekim bu durum kısa süre önce resmiyet kazandı. Bu açıklamanın hemen akabinde TSMC Huawei’den sipariş alımını durdurdu. Bu kısaca şu anlama geliyor. Huawei çiplerini ürettirmek için başka bir adres bulmak zorunda.

Lakin üst seviye yongaları üretecek çok fazla isim yok. Hali hazırda Huawei 5nm Kirin yongaları üzerinde çalışıyordu. Bu yongaları seri bir şekilde üretecek tek adres sizlerin de tahmin edebileceği üzere TSMC’ydi.

Şimdi Huawei’nin nasıl bir adım atacağı merak konusu. Çin’de bazı çip üreticileri mevcut. Lakin onlar da Huawei’nin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasiteye sahip değiller. Orta seviye yongalarda farklı adresler iş görecektir. Lakin söz konusu 5nm’lik üst seviye yongalar olduğunda Çinli üreticinin tam bir çıkmaza girdiğini söylemek yanlış olmaz.

Yorumlar
Çetin
Baktı Apple geçti huawei nin satışları tutuştu amerika bakalım daha neler olacak Kötü en sahibi adamı ev sahibi yaparmış çipinide kendisi üretir yakında huawei
Cevapla
Everest TEPESI
Trump ta kafayı Huwei ye takmış. Fatih in ist. Hakkında dediği gibi ya is.beni alir yasa ben ist.u..trump da diyor ya huweu beni bitirir ya da ben Huwei ,i...hahahahhha..trup birçok insanın ekmeğine mani oluyorsun . Zalimsin diğer zalimler gibi .ahir ve akıbetini berbat olsun.. amin
Cevapla
Üç hilal
Kurduğun kelimede Trump zalimliği i anladık eyvallah. Fatih Sultan Mehmet. İ hangi statüde kelimende kullandın.... Trump la İstanbul fatihin nasıl kıyaslarsın
Turgut
Tramp kendi ayağına sıkmaya devam ediyor. Bilmediği Çin e kafa tutmanın Amerikaya ne kadar daha zarar vereceği.
Cevapla
sub
ugrastikca markayi zorla populer yapacaklar..ters teper bu isler..
Cevapla
Göral
Çoğunluk herzaman ezilenin yanında olmuştur.
Murat ÇİMEN
Katılıyorum.
Everest TEPESI
Haklısın kardeş yazar beyin dediği gibi Çin,lideri enayi yerine koyup masrafları cidden alıp Çin,e de özgürlükler götürecek.. üçkağıtçı trump
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.