Mobil

Çin Huawei ve Honor’a sahip çıktı! Şimdi Trump düşünsün!

Çin ve ABD arasındaki Huawei savaşı devam ediyor. Trump’ın hamlesini gören Çin reste rest dedi!

Çin Huawei ve Honor’a sahip çıktı! Şimdi Trump düşünsün!

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaş başka bir boyuta taşındı. Bilindiği üzere Trump son 2 yıldır Huawei üzerinden Çin’e yükleniyordu. Şimdiye kadar konu hakkında somut adımlar atmaktan çekinmeyen Çin, ABD’nin son hamlesini de görmezden gelmedi.

Çin Huawei ve Honor’a sahip çıktı! Şimdi Trump düşünsün!

Trump hükümeti son olarak Huawei’nin çip tedarikçisi TSMC ile görüşmüş ve Çinli üreticiyle olan ticari ilişkisini sonlandırmasını istemişti.

TSMC ABD’de açılacak olan fabrika karşılığında Huawei’den sipariş alımını durdurdu. Bu karar ile ciddi anlamda zor duruma düşen Huawei’ye destek Çin’den geldi.

Çin Huawei ve Honor’a sahip çıktı! Şimdi Trump düşünsün! - Resim : 1

Bilindiği üzere çip üretimi konusunda TSMC rakipsiz bir şirket. Huawei orta segment yongalarını SMIC’e ürettirse de üst seviye yongalar için TSMC’ye muhtaçtı.

Lakin Çin beklenmedik bir hamle ile ülkedeki en büyük çip üreticisi olan SMIC’i fonlama kararı aldı. SMIC için 2.2 milyar dolarlık yatırım bütçesi ayrıldı. Böylece SMIC kısa süre içerisinde üst seviye yonga üretimine hazır hale gelecek. Dolayısıyla Trump’ın TSMC hamlesi de elinde patlamış olacak. Üstelik Çin yonga üretiminde de dışa bağımlılığını tamamen kesmiş olacak.

Şimdi Trump’ın bu karar karşısında nasıl bir adım atacağı merak konusu. Öte yandan Çin’in Apple, Qualcomm ve Intel gibi ABD merkezli şirketlerle ticarete yeni kısıtlamalar getireceği de sızdırılan bilgiler arasında. Görünen o ki 2020’de ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı iyice kızışacak.

Yorumlar
Alp
Tabiki biz taraf değiliz ama biz muhtaç olan tarafız elinizde bir kart bir güç yok suçumuza ne koyarlarsa o elhamdülillah yeni TÜRKIYE.
Cevapla
levent
şu haberde bile kendi ülkene çamur atmak için elinden geleni yapıyorsun doğru sen yahudi toıhumusun türk olamazsın
Ne biçim başlık o.
Biz taraf değiliz. Bir tarafta rockefeller, diiğer tarafta rothschild ailesi savaşıyor. İkisi de yahudi asıllı. Size ne oluyo.
Cevapla
Ufuk
Aynen Çin'in arkasında kim var buna bakmamk lazım bana kalsa Çin Rusya İngiltere Amerika bunlar dünyaya barışı huzuru getirmezler
Osmanlı Torunu
TÜRK'E TÜRK'DEN BAŞKA DOST OLMAZ ÇİNİN GEÇMİŞTE BİZE ZULMETTİĞİNİ BİLMEZMİSİNİZ DE BÖYLE ÇİNİ DESTEKLERSİNİZ ŞU DÜNYADA BİZİ MÜSLÜMAN VE TÜRKLERDEN BAŞKA SEVEN YOK AÇIN GÖZÜNÜZÜ
Cevapla
xyz
ülkesinin arap milliyetçiliği peşinde koştuğunu iddia eden sepet kafalı ergenler yorum yapıyor.hadi sen git çizgi film izle. politika senin yaş grubuna uygun değil
Alp
Ya Araplar onlarda mı bizi sevmez sevmiyorsalar bu memleket neden Arap milliyetçiliği peşinde turan ne olcak
Misafir
Çin den nefret etmeye başladım corona yüzünden özgürlüğümuz kalmadı tramp haklı
Cevapla
Ayhan
Corona vürüs Çin'in değil ABD nin oyunu ABD bütün dünyayı kendini köle yapmak istiyor Çin'in güçlenmesine engel olmak için cia ajanları önce çinde sonra ABD de ve Avrupa da virüsü yaydılar ABD nin 21 trilyon dolar borcu var borç dan kurtulmak için bu virüsü yaydılar gözünüzü açın.
Darbeli matkap
Çin ABD ye yaslayacak, hem de şiir gazel gibi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.