Mobil

Türkçe Siri'ye ses verdi, ülkenin en çok evlenme teklifi alan kadını oldu

Radyocu ve seslendirme uzmanı Yelda Uğurlu'nun Siri ile olan ilginç öyküsü.

Türkçe Siri'ye ses verdi, ülkenin en çok evlenme teklifi alan kadını oldu

Ülkemiz kullanıcılarının Susan Bennett’la olan İngilizce Siri macerası iOS 8.3 güncellemesiyle sona erdi. Apple’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı güncelleme beraberinde birçok yenilik ve iyileştirme getirse de, bizim adımıza en dikkat çekeni kuşkusuz Siri’nin Türkçe dil desteği kazanması oldu. Peki son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan Siri’yi Türkçe kim seslendirdi?

Birkaç gün içerisinde Türkiye’nin en çok evlilik teklifi alan kadını oldu. Günlük yaşama ilişkin sorulan milyonlarca soruya yanıt verdi. İşte Türkçe Siri'ye ses veren radyocu ve seslendirme uzmanı Yelda Uğurlu.

1429250069_turkce-siri-ya-ses-veren-kadin-yelda-ugurlu-71985334843o.jpg

Türkçe Siri’yi seslendiren Yelda Uğurlu’nun Apple ya da bir başka deyişle Siri’yle ilginç bir öyküsü var. Uğurlu, Siri’yi üç yıl önce seslendirmiş ve bunun Türkçe Siri için olduğunu bilmiyormuş. Üstelik Yelda Uğurlu, Siri’yi seslendirdiğini bir arkadaşı aracılığıyla öğreniyor.

Alt bölümde Yelde Uğurlu’nun Türkiye Gazetesi’ne verdiği röportajı okuyabilirsiniz.

Siri sen kimsin?
Ben Yelda Uğurlu. Radyocuyum ve seslendirme uzmanıyım. 

Apple sana nasıl ulaştı?
Teklif Apple'dan gelmedi. Bir arkadaşım seslendirme şirketinin iki kadın sesi aradığını söyledi. Sesli demo göndermem için beni 15 dakikada bir arıyordu. Ben pek istekli değildim ama sonra kabul ettim. 
"İLK DUYDUĞUMDA KORKTUM"

Siri olduğun ne zaman öğrendin?
Çarşamba günü Türkçe Siri güncellemesi ile öğrendim. Bir arkadaşım beni arayarak “Siri'nin sesi senin sesine ne kadar çok benziyor” dedi. 

Peki ne hissettiniz?
İlk başlarda çok heyecanlandım. Ancak sonra biraz korkmaya başladım. Çünkü Google'dan arama yaptığımda insanların bel altı konuştuklarını gördüm. Bir an kimliğimin açık olmasından  endişe ettim. 

Siri sen iPhone kullanmıyor musun?
Evet kullanıyorum ama bende iPhone 4 var. iPhone 4'de ise güncelleme yapılamadığı için malesef Türkçe Siri yok . Hemen dinledim “evet bu benim” dedim. 
BANA SESİNİ UÇAKTA KULLANACAĞIZ DEDİLER 

Nasıl yani. Bilmeden mi yaptınız?
Ben bu seslendirmeyi 3 yıl önce yaptım. Bana sesimin metroda ve uçakta kullanılacağını söylediler. Ancak Siri'de duyunca olayın boyutunu anladım. 

Bilmeden nasıl çalıştınız peki?
Önce bir sözleşme imzaladık. Uzun bir sözleşme. Bazı maddelerini hatırlamıyorum bile. 4 hafta boyunca seslendirme yaptım. Harf harf okudum. Cümleleri yanlış ve doğru şekilde okudum. 6-7 ay boyunca benim sesim analiz edilmiş. 

Nasıl bir süreçti?

Çok yoğundu. Aynı saatte başladık ve hep aynı saatte bitti. Hayatımın en sıkıcı konuşmasıydı. Uykum geliyordu, belim tutuluyordu. 

“İNSAN OLMA” DİYE UYARDILAR 

Sizce sesiniz çok duygusuz değil mi?
Zaten benden de bunu istediler. Zaman zaman beni “Yelda insan oluyorsun” diye uyardılar. 

Herkes merak ediyor. Çok para aldınız mı?
Sözleşmeye göre miktarı söyleyemem ama çok olmadığı kesin. 

Yani Apple'a seslendirme yapıyorsunuz fazla para almıyor musunuz?
İçeriğini zaten bilmiyordum. Sözleşmede 5 yıl boyunca hiç bir bilişim firmasına seslendirme yapamayacağım maddesi bulunuyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.