Mobil

Türkiye'de lise öğrencisi Siri'de açık buldu!

Türkiye'de lise öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz, Siri'de açık buldu!


Türkiye'de lise öğrencisi olan 16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz, Apple'ın sesli asistanı Siri'de açık buldu. Apple bu durumu raporlayan Yiğit Can Yılmaz, ismini Apple’ın teşekkür listesine yazdıracak. Peki, Yiğit Can Yılmaz, Siri'de ne açığı buldu?

Siri'de yer alan güvenlik açığı; kullanıcılar bildirimleri silse bile "Hey Siri Son Bildirimleri Oku" dediğiniz zaman eski bildirimleri Siri okumaya devam ediyordu. Yiğit Can Yılmaz bu sorunu Apple'a raporlayarak 2.000 dolarlık ödülün sahibi oldu.

Yiğit Can Yılmaz konuyla ilgili; “Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üzerinden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerim içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim.” Bilgilendirmeyi yapmasının ardından Apple yetkililerinin çok hızlı harekete geçtiğini belirten Yılmaz, “Çünkü bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5s ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. nesili kapsıyordu. Benim iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adımı yazdılar. 2.000 dolarlık ödülün de sahibi oldum” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.