Mobil

Türkler Apple'ı kandırdı! Tim Cook şokta!

Türk geliştiriciler App Store'un güvenlik engellerini kandırmayı başardı. Jungle Runner 2K21 isimli oyun göründüğünün aksine kumar uygulaması çıktı.

Türkler Apple'ı kandırdı! Tim Cook şokta!

Apple her zaman güvenliği ve gizliliği ile kendini ön plana çıkarmayı başarmıştı. Ancak görünüşe göre son günlerde Apple'da da çatlaklar oluştu. Türk geliştiricinin App Store'da yayınladığı Jungle Runner 2K21 isimli oyunun aslında oyun olmadığı online kumar uygulaması olduğu bugün gündeme bomba gibi düştü.

Kosta Eleftheriou isimli geliştiriciye göre; Jungle Runner 2K21 kendisini oyun gibi gösteriyor. Ancak oyunun içerisinde yer alan online kumar oynatma özelliği Apple'ın yeteri kadar uygulamaları denetlemediğini gösteriyor. Çünkü Apple, kumar, bahis ve yetişkin içerikli uygulama ve oyunlara yıllardır izin vermiyor. Ancak Jungle Runner 2K21, Apple'ı kandırmayı başarıp App Store onayını almış.

Olayı ortaya çıkaran Kosta; "Bu uygulama, +4 yaş üzeri çocuklar için aptalca bir platform oyunu gibi görünüyor. Ancak VPN'imi Türkiye'ye ayarlayıp yeniden başlatırsam, Apple'ın IAP'sini (uygulama içi satın alma) bile kullanmayan bir online kumarhaneye dönüşüyor. Geliştirici, uygulama CNN Türk'te öne çıkarılmış gibi davranarak, şüphelenmeyen kullanıcıları çekmek için sahte reklamlar kullanıyor. İnsanlar bu reklama tıkladıkları takdirde App Store sayfasına yönlendiriliyor. Eğlenceli bir koşu oyunu olarak görünen bu uygulama aslında amacından başka şeylere de çanak tutuyor. Dolandırıcılar Apple'ın uygulama içi satın alma seçeneklerini kullanarak bir web sitesine yönlendiriyor. Buradan da kumar oynanabiliyor." ifadesini kullandı.

Şimdilik ne Apple cephesinden ne de oyunun geliştiricisinden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Açıklama geldiği takdirde sizlerle paylaşacağımızı belirtelim. Son olarak Jungle Runner 2K21'in bu olayın ortaya çıkmasından sonra App Store'dan kaldırıldığının da altını çizelim.

Yorumlar
Hakan
Tim Cook un haberi var mı?
Cevapla
Sos58
Burdan indirip yüklemek ne kadar iyi olabilir telefon a muhakkak gelecek beklemek lazım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.