Mobil

Ubuntu ile çalışan ilk tablet resmiyet kazandı!

Uzun süredir gelişme gösteren sistemin tablet versiyonu tanıtılırken, mobil ürün ise yıl sonuna doğru bekleniyor.


Linux tabanlı işletim sistemi uzun süre masaüstü cihazlarlar için sistemini geliştirirken dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştı. Günümüz şartlarından mobil dünyasındaki gelişmelere kayıtsız kalmayan Ubuntu yaptığı resmi açıklamada telefon ve tabletler için de sistemi geliştireceklerini duyurdular.

Telefon için çalışalar devam ederken ve hatta sistemin resmi tanıtımı yapılmışken, Nexus 4 ve Galaxy Nexus için kısa süre içerisinde uyumlu dosyaların dağıtımı yapılacak. HTC’nin bugün düzenlediği etkinlikte söz konusu ürünler arasında Ubuntu ile çalışan bir tablet olabileceği iddia ediliyordu. Tablet, Tayvanlı üretici cephesinden gelmese de şirket Ubuntu ile çalışan ilk tableti resmen duyurdu.

Çoklu kullanıcı desteği ve ilk olarak Galaxy Note’da karşımıza çıkan ekranda aynı anda birden fazla işlem yürütebilme (çoklu görev) ve ses tanıma gibi detaylar tabletin özellikleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Cortex-A15 işlemi, 2GB RAM ve 8GB depolama birimi tablet modelinin öne çıkan detayları arasında yer alıyor.

Ubuntu sistemi, Android ile uyumluluk gösteriyor ve Android cephesindeki birçok cihaza kolaylıkla entegre edilebiliyor. Şirketin kendi ürünlerinin ise yıl sonuna doğru artış göstereceği bildiriliyor.
1361336541_tablet-search.png

Yorumlar
Misafir
Ubuntunun arayüzü daha kaliteli görünüyor.Android bir türlü bunu sağlayamadı.1-2 yıla kadar ciddi rakip olursa şaşırmamalı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.