Mobil

Üniversitelere uzaktan eğitim formülü! YÖK Başkanı açıkladı!

Üniversiteler ne zaman eğitime başlayacak? Herkes bu sorunun cevabını ararken, YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan açıklama geldi!


Koronavirüs pandemisi, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de eğitim sürecini oldukça aksattı. Salgının hayatımıza bıraktığı kalabalık ve toplu ortamlardan uzak durma anlayışı, bütün alanlara sirayet ediyor. Özellikle öğrencilerin bir arada kapalı bir sınıf ortamında bulunması gibi bir durumun riski arttırması ve vakaların yine patlama yapmasından korkuluyor. Üniversitelerin durumu ise bu anlamda hayati önem taşıyor. Zira üniversiteler, gençler tarafından yalnızca bir okul olarak değil, sosyal faaliyetlerin de sıkça yapıldığı bir yaşam alanı olarak görülüyor.

Üniversitelere uzaktan eğitim formülü! YÖK Başkanı açıkladı!

Bu sebepten dolayı üniversite öğrencileri de durumlarını fazlasıyla merak ediyordu. Beklenen açıklama ise YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan geldi. Saraç, yapmış olduğu açıklama ile beraber üniversitelerde uzaktan eğitim formülüne yeşil ışık yaktı. YÖK Başkanı, üniversite öğrencilerinin derslerinin %40 kadarını uzaktan alabileceğini ifade etti. Üniversitelerin açılma tarihi hakkında ise henüz herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Hatırlanacağı üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklamada okulların açılış tarihi olarak 31 Ağustos 2020 tarihinin belirlendiğini ancak koronavirüs vaka durumuna göre bu tarihin değişebileceği ifade edilmişti. Yani anlaşılan o ki ne üniversiteler için ne de ilk, ortaokul ve liseler için eğitimin başlangıç tarihi net olarak belli değil. Üstelik YÖK Başkanının da ifade ettiği gibi eğitim başlasa bile yarı uzaktan eğitim gibi farklı formüller devreye sokulabilir.

Yorumlar
ali
ilk dönem uzaktan eğitime devam edilmeli
Cevapla
Ulku
En azından ilk dönem uzaktan eğitim yapılmalı. Sadece okulla bilmiyorki çocuklarımız yurtlarda kalıyor iç ide.
Cevapla
Vatandaş
Üniversiteler bu sene uzaktan eğitim yapabilir üniversitelerin bu durumda açılması farz değil hepsi yetışkin insanlar uzaktan eğitim alabilirler salgın tamamıyla bitene kadar saygılarımla
Cevapla
Öğrenci
Açılmasın diye yakınan öğrencilerin yakınma sebebinin salgın tedbiri olduğunu sanmıyorum. Yıllarca veremedikleri dersleri kopya ile rahatça vermek işlerine geliyor tek dertleri bu. Olan uygulamalı derslerden bir şeyler öğrenmek isteyen gerçek öğrencilere olacak. Her türlü umumi alan açıkken eğitim kurumlarının açılmamasını aşırı mantıksız buluyorum.
TÜRK
Gardaş heryer açık derdiniz ne üniversiteler le
Dhdh
Doğru mu yani
Cevapla
Ercan
Saçmalığa bak... Her yer açık, insanlar toplu bir şekilde Ayasofya açılışına gidiyor, o zaman Corona riski artmıyor da üniversitelerin açılması mı sıkıntı yaratıyor. Ben bu sene 4. Sınıfım ve doğru düzgün uygulamalı ders görmeden mezun olmak istemiyorum.
Cevapla
Awe
Sesimizi twitter dan duyurabiliriz
Üniversiteleraçılsın
O kadar haklısınız ki
Bayram
Aynen
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.