USB-C bağlantı noktasına sahip iPhone yolda!

Son çıkan raporlara göre Apple iPhone 14 Pro modeli için USB-C bağlantı noktası sunacak. Şirket yeni iPhone 14 ailesini önümüzdeki yıl tanıtmayı planlıyor.

USB-C bağlantı noktasına sahip iPhone yolda!

Yeni bir rapor, Apple'ın yaklaşmakta olan 2022 iPhone serisinde nihayet USB Type C bağlantı noktasını akıllı telefonlarına getirebileceğini ortaya koydu. Bununla birlikte, USB-C bağlantı noktası görünüşe göre yalnızca iPhone 14 serisinin Pro modeli için mevcut olacak.

Haber, LeaksApplePro ve iDropNews tarafından paylaşıldı ve Cupertino merkezli devin sonunda USB C bağlantı noktalarına geçiş yapmak için üç ana nedeni olduğu iddia ediyor.

USB-C bağlantı noktasına sahip ilk iPhone geliyor!

USB-C bağlantı noktasına sahip iPhone yolda!

İlk olarak, iPhone üreticisi, evrensel bir USB C bağlantı noktası eklememenin neden olduğu yasal sorunlardan kaçınmaya çalışıyor. Son zamanlarda Avrupa Birliği, USB C bağlantı noktalarını tüm cihazlarda standart hale getirmek için bir baskı yaptı ve hatta bu yeni standarda uymayan tüm şirketlere ceza kesmeye çalıştı.

iPhone 14 Pro, 2022'de USB C bağlantı noktasına sahip tek model olacak olsa da, rapor, 2023 yılına kadar daha düşük modellerde bile bu bağlantı noktasının olacağını iddia ediyor. Ayrıca, Lightning kabloları hala USB ile birlikte gönderildiğinden veri aktarım hızları da önemli bir faktör. Apple'ın USB C'ye geçiş yapmasının son nedeni görünüşte çevreyi korumak. Başka bir deyişle, evrensel olarak kabul edilmiş bir standardı desteklemek, USB C'nin muhtemelen iPhone 14 Pro için de bazı maliyetleri düşürmesiyle elektronik israfı azaltmaya yardımcı olacaktır.