Mobil

Vivo V21 selfie konusunda çığır açmaya geliyor!

Vivo'dan kenar tasarımı iPhone'u andıran, ince kasalı ve selfie konusunda aşmış bir cihaz geliyor. İşte karşınızda Vivo V21 5G!

Vivo V21 selfie konusunda çığır açmaya geliyor!

Cep telefonlarında arka kameralar çok hızlı bir değişim geçiriyor. Sürekli çok daha yüksek megapikseller, daha büyük sensörler, daha açık diyaframlar, daha iyi sabitleme teknolojileri, gece modu ve HDR gibi daha iyi yazılımlar ile arka kameralar her yıl performanslarını en az ikiye katlıyor.

Buna rağmen selfie kameraları bu geliştirmelerden ana kameralar gibi nasiplenemiyorlar. Ekran çerçevelerinin sürekli incelmesi ile alanları da daralan selfie kameraları donanımsal olarak genellikle çok ufak gelişmeler gösteriyor ve farklı çözümler ile kurtarılmaya çalışılıyor.

Bu çözümlerden en çok tercih edileni genelde yazılımsal çözümler. Artık güçlenen donanımların performans gerektiren yazılımları da destekleyebilmesi ile selfie kameraları elbette eskisine göre çok daha iyi çekim kapasitesine sahipler.

Fakat günümüzde en pahalı amiral gemisi telefonlarda dahi iç mekanda veya güneş battıktan sonra selfie çekmeye çalışıınca sonuç umduğumuzdan çok daha kötü olabiliyor.

Vivo V21 selfie konusunda çığır açmaya geliyor! - Resim : 1

Bu probleme getirilen bir diğer çözüm ise ön tarafa dönebilen arka kameralar. Son olarak Galaxy A80 ve Zenfone serilerinde gördüğümüz bu teknoloji arka kamerayı bir motor vasıtasıyla öne döndürerek arka kamera kalitesinde selfie çekebilmenizi sağlıyor, fakat bunlar da hareketli parçalar içerdiği için telefonun ömrünü kısaltabiliyorlar.

Huawei'nin yaşadığı problemler ile ilk 5'ten düşmesi sonucu 2020'nin son çeyreğinde dünyanın en çok satan 5. markası konumuna gelen ve Türkiye'de de fabrika açacak olan Vivo bu meseleye arka kameralardaki yaklaşımı benimseyerek bir çözüm bulmuş görünüyor: Daha büyük sensör, OIS (Optik Görüntü Sabitleyici), çift flash ve yüksek megapiksel.

Bu işle biraz ilgili herkesin bildiği gibi megapikseli yükseltmek tek başına işe yaramaz, hatta sonucu daha da kötüleştirebilir fakat sayılan diğer özellikler ile birlikte Vivo V21 5G'nin tam bir selfie canavarı olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Şimdilik dizayn olarak telefonun sadece arka tarafı ve çerçevelerinin tasarımı Vivo tarafından doğrulanmış durumda. Ön tarafın ise alttaki gibi görüneceği tahmin ediliyor.

Vivo V21 selfie konusunda çığır açmaya geliyor! - Resim : 2

Telefonun yan çerçeveleri tıpkı iPhone 12'de olduğu gibi ön ve arkadan keskin çizgilerle ayrılan düz bir tasarıma sahip. Arka kamera dizaynı ise X60 serisi ile aynı, fakat bu sefer Zeiss logosunu göremiyoruz. 29 Nisan'da Hindistan'da tanıtılacak olan telefonun sızıntılarla bilinen diğer özellikleri ise şu şekilde:

  • 5G özellikli bir çipset (tam model belli değil)
  • 44 MP optik görüntü sabitleyicili ve flash destekli selfie kamerası
  • 64 MP optik görüntü sabitleyicili ana kamera
  • 8 GB Ram
  • 3 GB Sanal Ram ile 11 GB Ram'e çıkabilme
  • 7.29 mm incelik, 176 gram ağırlık
  • 3 farklı renk seçeneği: Sunset Dazzle, Arctic White ve Dusk Blue
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.