Mobil

WeChat Çin’in resmi elektronik kimlik sistemi oluyor

Büyük bir kitlesi bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WeChat, Çin'de resmi elektronik kimlik olarak kullanılacak.


Fazla nüfusla baş etmenin yollarını arayan Çin'de yeni bir uygulama başlatıldı. Oldukça geniş bir kitlesi bulunan WeChat, Çin’in Guangdong eyaletinin başkenti Guanzghou'da elektronik kimlik olarak kullanılmayan başlandı. Tencent Holdings tarafından geliştirilen WeChat uygulaması şu an için pilot bölgelerde kullanılıyor.

WeChat ID isimli dijital kimlik sayesinde bazı masarfların önüne geçilmesi ve zamandan tasarruf sağlanması hedefleniyor. Uygulama bilgileri, devletin kişilere özel verdiği verilerle aynı olacak şekilde tasarlandı. Yakın bir gelecekte eyaletin diğer bölgelerinde de uygulamaya konulması bekleniyor.

Tencent Holdings tarafından 2011 yılında tasarlanan uygulama, sesli mesajlaşma özelliğini ilk getiren uygulamalar arasında yer alıyor. Şu an ülkenin en büyük sosyal ağlarından birine dönüşmüş durumda. Sadece mesajlaşma değil, para transferi ve ödeme yöntemlerinde de oldukça faal kullanılıyor. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında WeChat'in 980 milyon aktif kullanıcısının olduğu açıklanmıştı.

Çin'deki bu uygulama ilk değil. Daha önce de Çin'in Hubei eyaleti Alipay ile benzer bir uygulamayı denemişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.