Mobil

WhatsApp gizlilik konusunda geri adım attı mı?

WhatsApp'ın kişisel verileri toplama ve işleme konusunda geri adım attığı söyleniyor. Peki, bunun doğruluk payı nedir? İşte detaylar.

WhatsApp gizlilik konusunda geri adım attı mı?

WhatsApp'ın gizlilik politikasını değiştirmesi ve kullanıcılarının verilerini hem toplayıp hem de işlemesi büyük tepki toplamıştı. Geçen bu süreçte dünya çapında kullanıcı kaybeden WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasından vazgeçtiği söyleniyor. Peki, bu ne kadar doğru?

Twitter üzerinde bazı kaynaklar WhatsApp'ın geri adım attığını ve verileri işlemeyeceğini söylüyor. Ancak bu konu hakkında şimdilik resmi bir açıklama yapılmadı. Bu olay şimdilik bir söylentiden ibaret.

WhatsApp'ın böyle bir karar alması aslında kimseyi şaşırtmaz. Çünkü daha yürürlüğe girmeyen yeni gizlilik sözleşmesi büyük tepki topladı. Ayrıca WhatsApp'ın rakip platformları olan Telegram ve Signal kullanıcısına kullanıcı kattı. Rakiplerinin ekmeğine bal süren WhatsApp'ın geri adım atması çok mantıklı bir hamle olur.

WhatsApp gizlilik konusunda geri adım attı mı? - Resim : 1

Şimdilik WhatsApp'ın gizlilik politikasında değişiklik yapmadığını ve verileri toplamayıp işlemeye devam edeceğini belirtelim. Eğer resmi bir açıklama yapılırsa sizlere aktaracağız.

Umarız WhatsApp'a gelen bu tepkilerden sonra gizlilik politikasında bir iyileştirme yapılır ve veriler sade toplanmakla kalınır. Verilerin toplanıp, işlenip Facebook iştirakleri ile paylaşılacak olmasını kimse hoş karşılamayacak gibi görünüyor.

Yorumlar
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
WhatsApp sözleşmesini anında kabul ettim. En azından sorunlu olanlar kullanıcılar başka sohbet programlarıni kullanacaklar. Bakalım hangi siyasi parti hangi sohbet programlarıni kullanacaklar yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Hükümet WhatsApp kullananları izleyemiyor du. Diğer sohbet programlarıni açık kaynak kodlu olanları tavsiye ediyor. Yerli olanlarla daha rahat edecekler.
Cevapla
Ahmet
Yahu ne derin bilgi sahibiymişsin sen. Bu ülkede kamplaşma ve ayrışmanın en temel sebebi sen ve senin gibi düşünenler.
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
Ülkemizde insanlar haklarını aramak için türlü yollar deniyor. Adalet istiyor. Yandaş medya deyince akla neler geliyor. WhatsApp sözleşmesi yayınlanınca ülkenin ileri gelenleri yerli ve milli haberleşme programlarıni tavsiye ediyor. WhatsApp dan vatandaşlari izleyemiyor. Ya diğerlerini.
Cevapla
Yusuf
Sileriz kullanmayız
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.