Mobil

WhatsApp grup ayarlarını varsayılan herkes olarak değiştirdi olayı ne?

WhatsApp gruplarında WhatsApp grup ayarlarını varsayılan olarak herkes şekilde değiştirdi iddiası dolaşmaya başladı. Peki, bu iddia doğru mu?

WhatsApp grup ayarlarını varsayılan herkes olarak değiştirdi olayı ne?

15 Mayıs 2021 tarihi itibariyle yeni gizlilik politikasını yürülüğe koyan WhatsApp, herkeste endişe yaratmıştı. Çünkü WhatsApp verileri Facebook ve iştirakleri ile paylaşılacak. Bu politikayı kabul etmeyenler ise bir süre sonra sadece gelen bildirimlere cevap yazabilecek yani uygulamayı tam anlamıyla kullanılamayacaktı. Bugün ise WhatsApp gruplarında WhatsApp grup ayarlarını varsayılan olarak herkes şekilde değiştirdi iddiası dolaşmaya başladı.

WhatsApp grup ayarlarını varsayılan olarak herkes şekilde değiştirdi iddiası doğru mu?

WhatsApp, geçtiğimiz yıllarda istenmeyen gruplara dahil olmamanız için bu özelliği kullanıma sunmuştu. Ayarlar>Hesap>Gizlilik>Gruplar bölümünde yer alan seçenekler sayesinde kullanıcılar gruplara nasıl dahil edilebileceklerini seçebiliyordu. Bu ayar WhatsApp'ı indirdiğinizde otomatik olarak "Herkes" şeklinde açık geliyordu. Yani bu olay WhatsApp'ta yeni değil.

Ancak bugün WhatsApp gruplarında aşağıda yer alan mesaj dolaşmaya başladı.

"WhatsApp sisteminin son dönemde ki sistemsel faaliyetlerinde riske girmemek için okuyunuz uygulamanız yaşanacak üzücü olaylara engel olmak için
WhatsApp, grup ayarlarını varsayılan olarak "herkes" olacak şekilde otomatik değiştirmiştir. Böylece tanımadığınız kişiler sizi bilmeden herhangibir bir gruba ekleyebilir. Bu kişiler dolandırıcılık mesajları, kiralık köpek-balıkları vb. İçerebilir. Varsayılan ayarlarını aşağıdaki 6 adımın her birini tarif edildiği gibi değiştirmeniz halinde sizi bu risklerden korur: Kolay gelsin

1. WhatsApp'a gidin,
2. Ayarlar'a gidin,
3. Hesaba gidin,
4. Gizlilik'e gidin,
5. Gruplara gidin,
6. (Herkes) yerine (Kişilerim) olarak değiştirin."

Bu iddiaların yalan olduğunu zaten WhatsApp'ın uzun bir süredir varsayılan olarak herkes seçeneğini aktif ettiğini belirtelim. Ancak güvenliğiniz için WhatsApp>Ayarlar>Hesap>Gizlilik>Gruplar bölümünden sadece kişi listenizde olan kişilerin sizi gruplara eklemesine izin verebilirsiniz.

WhatsApp'ın yeni gizlilik politikası hakkında BTK'nın önümüzdeki günlerde bir çalışma yapması ve Türkiye'nin verisinin Türkiye'de kalması için aksiyon alması bekleniyor.

Peki, siz WhatsApp'ın yeni gizlilik politikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Gizlilik sözleşmesini kabul edip WhatsApp'ı kullanmaya devam mı edeceksiniz yoksa Telegram, Signal ve BiP gibi uygulamalara mı geçiş yapacaksınız?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.