Mobil

WhatsApp tehlikede! Rakibi gümbür gümbür geliyor

Facebook'un bünyesinde yer alan WhatsApp için tehlike çanları çalıyor. WhatsApp'ın rakibi yükselişe geçti. Bir devir yakında kapanabilir.

WhatsApp tehlikede! Rakibi gümbür gümbür geliyor

WhatsApp'ın tartışmalı gizlilik politikası nedeniyle insanlar alternatifler bulmaya başladı. WhatsApp'a en iyi alternatif uygulamalardan biri Signal olarak gösteriliyor. Signal aynı zamanda Elon Musk tarafından da öneriliyor. Gizlilik tartışması nedeniyle WhatsApp, yeni gizlilik politikasının uygulanmasını 15 Mayıs'a erteledi.

Ancak, tarihe yaklaştığımızdan, insanlar artık Signal'i her zamankinden daha fazla kurmaya başladı. GulfNews'e göre Signal, yılın ilk çeyreğinde hem indirmeler hem de aylık aktif kullanıcılar açısından dünya çapında en hızlı büyüyen uygulama konumunda.

WhatsApp'a alternatif olarak kullanılan başka bir uygulama daha var. Telegram, WhatsApp'tan daha zengin özelliklere sahip. Ancak Telegram'ın özelliklerine aşina olanlar için ne kadar kullanışlı olduğunu biliyorlar.

Telegram, rapora göre indirmelerde 3 numarada yer alıyor. Bununla birlikte, aylık aktif kullanıcılar Telegram'da çok daha fazla. Analitiğe göre Telegram, MAU'ları (aylık aktif kullanıcıları) için dünya çapında 2. sırada yer alıyor.

Signal

İndirmelerdeki ve MAU'lardaki ani artışın nedeni WhatsApp gizlilik politikası olduğu açık. Son kararlar herkesin dikkatini çekti ve gizliliğine önem verenler pazardaki diğer uygulamaları aramaya başladı.

Signal ve Telegram'ın indirilmesi her geçen gün artıyor. Signal basitliği tercih edenler için, Telegram ise zengin özelliklere sahip bir deneyim isteyenler için öneriliyor.

Yine de, Signal'in özelliklerden yoksun olduğu anlamına gelmiyor. Signal, fotoğraflarınızı kırpmanıza ve çevirmenize olanak tanıyan yerleşik bir görüntü düzenleme aracına sahip. Modern görünmesini sağlayan karanlık bir modu da var. Ayrıca Signal gerçekten de çok hızlı olması ile dikkat çekiyor.

Uygulama şu anda yalnızca Play Store'da 4,5 yıldızla 50.000.000'den fazla yüklemeye sahip. Bu rakamın Mayıs ayında yine artması bekleniyor.

Yorumlar
Mehmet
Signal hızlı filan değil. Bunu baştan söyliyim. Aynı uzunlukta mesajı aynı kişiye göndermede Telegram uçuyor, Signal’de 1-2 sn sonra geliyor. Signal basit diyorsunuz ama WhatsApp onun yanında bebek oyuncağı kalıyor, WhatsApp’da gerçekten hiçbir özellik yok. Benim WhatsApp’tan Telegram’a ve Signal’e geçmemin asıl sebebi gizlilik filan değil sadece özellik. (Zaten kimle ne kadar yazıştığımın da bilinmesi de umrumda değil) Telegram’daki özelliklere bir baksanız Yuh dersiniz ama gerçekten yuh denecek kadar çok özellik var. Signal ise az özellikli ama WhatsApp’tan daha iyi. Önerim Telegram, diğerleri çok basit.
Cevapla
Melike
Ne kadar saçma eğer WhatsApp kapatırsanız sonunuz kötü olur
Cevapla
Narkoz
Hahahah guldurme beni adamlar sizi hic takmiyo bile
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.