Mobil

WhatsApp Türkiye'nin gündeminde

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp Türkiye'nin gündeminde

WhatsApp Türkiye'nin gündeminde

Geçtiğimiz Nisan ayında uygulamaya başladığı "Uçtan uca şifreleme" sayesinde iki tarafın yapmış olduğu mesajlaşma 3'üncü bir kişi tarafından hiç bir şekilde görüntülenemiyor. Böylesi bir şifreleme yöntemiyle de iki tarafın konuşması tamamen güvenli hale getiriliyor.  

1469086574_whatsapp-web-sdn.png

Darbe girişimiyle birlikte mobil anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp da Türkiye’nin gündemine oturdu. Çünkü Silahlı FETÖ/PDY mensubu askerlerin de mobil anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı kullandığı ortaya çıktı. Bilişim uzmanları darbecilerin uçtan uca şifreleme sistemiyle korunması nedeniyle WhatsApp’ı tercih ettiğini ileri sürdü.

Brezilya'da yasaklandı

Nisan ayında uçtan uca şifreleme adını verdiği bir güvenlik sistemini yürürlüğe koyan şirket, böylece mesajların üçüncü kişiler tarafından okunamayacağını belirtmişti. Facebook’un Şubat 2014’te 21.8 milyar dolara satın aldığı WhatsApp’ın 1 milyardan fazla kullanıcısı var. WhatsApp, Brezilya’da yürütülen bir soruşturma çerçevesinde istenen bilgileri teslim etmediği için son 7 ayda 3 kez yasaklandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.