Mobil

WhatsApp'a 16 yaş sınırı ne zaman gelecek?

Popüler anında mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olacak 16 yaş sınırı ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıktı.

WhatsApp'a 16 yaş sınırı ne zaman gelecek?

Daha önce de haberini yaptığımız WhatsApp'ın 16 yaş sınırlandırması konusunda yeni bilgiler ortaya çıktı. Günümüzde WhatsApp kullanıcılarının uygulamayı kullanabilmeleri için 13 yaşında olmaları gerekirken, mayıs ayında Avrupa Birliği çapında yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Yasası’yla birlikte bu sınır değişebilir.

WhatsApp önümüzdeki haftalarda Avrupalı kullanıcılardan yeni kullanım şartlarını onaylamalarını isterken aynı zamanda yaşlarını da doğrulamalarını talep edecek.

Bunun dışında WhatsApp'ın kullanıcı yaşlarını nasıl doğrulayacağı ise henüz bilinmiyor.  Avrupa ülkelerinde 25 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Yasası isimli veri koruma yasası, teknoloji şirketlerini Avrupa Birliği ülkelerindeki veri pratiklerini büyük ölçüde değiştirmeye zorlayacak.

Avrupalı kullanıcılar tıpkı Google'daki  unutulma hakkı gibi kullandıkları tüm dijital servislerdeki kişisel verilerini platformlardan silme hakkına kavuşacak.

Yasa kapsamında WhatsApp'ın Avrupa'daki yaş sınırının 16'ya çıkması beklenirken, dünyanın geri kalanında ise 13 yaş sınırının uygulanmaya devam edilmesi bekleniyor. WhatsApp yeni kullanım kurallarında ayrıca kullanıcıların, uygulamanın sakladığı bilgilerini ayrıntılı bir rapor olarak indirebilmelerine olanacak tanıyacak.

Bu bilgiler arasında, kullanılan telefonun markası ve modeli, telefon rehberindekiler ve gruplar ve engellenen telefon numaraları bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.