Xiaomi 13 Lite hakkında şok iddia

Çinli teknoloji devi Xiaomi, yakın zamanda yeni serisini tanıtmayı amaçlarken, Xiaomi 13 Lite hakkında ortaya atılan bir iddia kafaları karıştırdı.

Xiaomi 13 Lite hakkında şok iddia

Xiaomi, akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden biri. Akıllı telefon yolculuğuna fiyat performans markası olarak başlayan Xiaomi, zaman içerisinde tamamen kendi kullanıcı kitlesi olan ve en önemli markalarla yarışır duruma gelen bir isim hüviyetine büründü. Ancak şirketin bu konumunu koruyabilmesi için çok çalışması gerektiği kesin. İşte bu durumun farkında olan Çinli marka, güzel geçen bir 2022 yılının ardından durup dinlenmeden 2023 hazırlıklarını yapmaya başladı.

Xiaomi’nin karşımıza çıkarmasını beklediğimiz ilk önemli serisi Xiaomi 13 modelleri olacak. Bugüne kadar bu yeni serinin üyeleri hakkında pek çok bilgiyi sizlerle paylaşmıştık ancak Xiaomi 13 Lite hakkında şu ana kadar hiçbir bilgi gelmemişti. Bununla birlikte, IMEI veri tabanında görülen ve Xiaomi 13 Lite olduğu iddia edilen yeni bir model oldukça önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkardı.

Xiaomi 13 Lite hakkında şok iddia

Xiaomi’ye yakın kaynaklar tarafından servis edilen bilgiye göre Xiaomi 13 Lite IMEI veri tabanında 2210129SG model numarasıyla listelendi. Peki bunda ne var diyebilirsiniz ancak burada çok ince bir detay var. Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan ve yalnızca Çin’de satışa sunulacağı açıklanan Xiaomi Civi 2 modeli de aynı model koduna sahipti. Bunun anlamı ise, Xiaomi 13 Lite modeli Xiaomi Civi 2 modelinin yeniden markalanmış hali olabilir.

Eğer daha önce hiç yeniden markalanma kavramını duymadıysanız basitçe açıklayalım. Özellikle Çinli firmalar tarafından başvurulan bu yöntemde, Çin’de satışa sunulan bir model, küresel pazara başka bir isim ancak neredeyse birebir aynı özelliklerle satışa sunuluyor. Yani aynı telefonun anakarada başka küresel pazarda başka isimle satışa sunulmasına yeniden markalanma denilmektedir.