Mobil

Xiaomi başardı! Darısı Huawei'nin başına!

Çinli Xiaomi, bugün resmi olarak ABD Savunma Bakanlığı kara listesinden çıkartıldı. Darısı diğer Çinli Huawei'nin başına.

Xiaomi başardı! Darısı Huawei'nin başına!

Ocak ayında, ABD Savunma Bakanlığı (DoD), Komünist Çin Askeri Şirketi olan Xiaomi de dahil olmak üzere 9 şirketi kara listeye aldığını açıklamıştı. Xiaomi, bu haksız karara Şubat ayında karara itiraz ettikten sonra ABD federal yargıcı, Savunma Bakanlığı'nın kararın uygulamasını geçici olarak engellemişti.

Bu ayın başındaki Xiaomi'nin bu kara listeden çıkartılacağı haberleri ortaya çıkmıştı. Bugün ise ABD'nin Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesinin ABD Savunma Bakanlığı'nın Xiaomi'yi Komünist Çin Askeri Şirketi olarak atamasını iptal eden son bir emir verdiği resmi olarak açıklandı.

Xiaomi kara listeden kurtuldu

Mahkeme, atamanın kaldırılmasıyla, ABD halkının hisselerini satın alması veya elinde bulundurması üzerindeki tüm kısıtlamaları da resmen kaldırdı. Yani Xiaomi resmi olarak artık kara listede yer almıyor. 

Donald Trump yönetiminin gider ayak aldığı karar olan bu kara liste olayı, Joe Biden yönetimi ile değişecek gibi görünüyor. Çin'e karşı daha ılıman bir politika izleyeceği düşünülen Joe Biden'in, Huawei'nin yasaklarını da kaldırması bekleniyor.

Kara liste uygulamasının teknolojinin gelişiminde olumsuz bir etkisinin olduğunu Huawei ile gördük. İşlemci bile üretemeyecek noktaya gelen Huawei'nin bu konuda Amerika'ya kafa tutmak yerine kendi içine dönmesi büyük bir yanlıştı. Bugünkü gelişmeye bakacak olursak; Xiaomi'nin mahkemeye başvurması ve kararı bozdurması daha mantıklı bir hamle gibi görünüyor.

xiaomi

Xiaomi yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Xiaomi olarak, tüm küresel kullanıcılarının, ortaklarının, çalışanlarının ve hissedarlarının ıslaklığı ve desteği için minnettarız. Xiaomi'nin açık, şeffaf, halka açık, bağımsız olarak işletilen ve yönetilen bir şirket olduğunu yinelemek isteriz. Biz, kullanıcılara elektronik ürün ve hizmetlerine devam edecek ve dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojiyle daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için durmaksızın dürüst fiyatlarla harika ürünler üretmeye devam edeceğiz."

Yorumlar
Enayileri eleştiren adam
Enayimisiniz gidip şagumi almak yerine ayfon alın
Cevapla
Omer
bence Huawei yasağı kaldırmaz çünkü Uygur Türkleri yapay zeki kamera tanımlıyor. Bu yüzden çin askeri şirketi gibi bir şey yapıyor.
Cevapla
İlhami
Artık Amerika karşısında ezilip büzülen bir Çinli yönetici görmek istemiyoruz! Xiaomi helal olsun sana,bu bir başarıdır!..
Cevapla
Mustafa
İşte buuuu:D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.