Mobil

Xiaomi cihazları depremi takip edebilecek!

Xiaomi cihazları telefona gelen bir titreşimle deprem yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili uyarı veren bir özellik alacak.

Xiaomi cihazları depremi takip edebilecek!

Xiaomi, ilk olarak 2010 yılında telefonları ve akıllı TV'leri için bir deprem uyarısı entegre etti. Bu özellik, Chengdu Yüksek Teknoloji Afet Azaltma Enstitüsü ile yapılan işbirliği sayesinde mümkün oldu. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde, yayınlandığı Kasım 2019'dan bu yana gönderilen toplam 12.64 milyon uyarı mesajı ile 4.0 ve üzeri büyüklükteki 35 deprem hakkında başarılı bir şekilde uyardığını gösteren verileri yayınladı.

Xiaomi deprem olduğunda uyarı verecek

Xiaomi cihazları depremi takip edebilecek! - Resim : 1

Öncü yeniliklerin olağan doğası gereği Xiaomi, bir başka afet erken uyarı sistemini daha piyasaya sürme yolunda olabilir. Şirket, cep telefonlarının yalnızca deprem uyarı bilgisi almasını değil, aynı zamanda depremleri de izlemesini sağlayan bir özelliği tanıttı. Bu özellik, akıllı telefonlarını dünyanın sismik aktivitelerini gerçek zamanlı olarak izleyecek birkaç sensörle entegre etmeyi içerecek. Bu teknoloji yalnızca deprem izleme maliyetinden tasarruf sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda izleme sayısını da büyük ölçüde artırarak ulusal deprem izleme ve erken uyarı ağını daha eksiksiz hale getirecek.

Yeni özellik, zaman geçtikçe tüm Xiaomi telefonlarında kullanıma sunulacak. Ancak MIUI 12.5 geliştirme sürümünü çalıştıran Mi telefon kullanıcıları, deprem izleme gönüllülerine katılmak için Cep Telefonu Yöneticisi-Deprem Erken Uyarı'ya başvurabilirler. Çinli teknoloji devi, cep telefonundaki sensör titreşimi algıladığında, bunun deprem bilgisi olup olmadığına uç hesaplama yoluyla karar vereceğini  açıkladı. Eğer doğruysa, bilgileri erken uyarı merkezine gönderecek ve merkez, birden fazla cep telefonundan gelen bilgileri ve deprem verilerini AI kullanarak gerçekten bir deprem olup olmadığına karar verecek ve hesaplayacak.

Deprem olduğunun tespit edilmesi durumunda depremin büyüklüğü, merkez üssü konumu ve zamanı hızlı bir şekilde hesaplanacak ve ardından çevredeki etkilenen kişilere uyarı mesajları verilecek. Her Xiaomi cep telefonu bir deprem monitörü olduğunda, deprem monitörlerinin sayısı büyük ölçüde artırılabilir. Bu şekilde, geleneksel deprem monitörleri olmayan yerler erken uyarı bilgisi alabilir ve ulusal deprem izleme ve erken uyarı ağı daha geniş bir alanı kapsayabilir.

Yorumlar
Adana Ahmet
Redmi 9 Ne Zaman MIUI 12.05 GÜNCELLEMESİ GELECEK
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.